İngilizleri ağlatan veda

Giriş Tarihi: 29.7.2013

İngiliz BBC televizyonu Transit belgeseli hazırladı. Ford Southampton fabrikasının kapatıldığı gün yayınlanan belgeselde, Transit'in İngiltere'ye vedası anlatıldı

Ford'un hafif ticari araç modeli Transit'in üretildiği İngiltere'de ki Southampton fabrikası ile kaporta malzemelerinin üretildiği Dagenham fabrikası 26 Temmuz'da kapılarını kapattı. İngiliz televizyonu BBC, yaklaşık yarım asırdır İngiltere'de üretilen Transit modeli için bir belgesel hazırladı. Transit'in tarihçesini anlatan belgesel, 1965'ten beri Transit'in üretildiği Southampton fabrikasının kapandığı gün yayınlandı. Transit'in İngiltere'ye vedası için hazırlanan belgeselde, Transit'in kullanıldığı sinema filmlerine de yer verildi.
40 yılda yaklaşık 2.2 milyon adet Transit üreten İngiltere fabrikasının kapanmasıyla birlikte Gölcük'teki Ford Otosan tesisleri, Transit'in Avrupa'daki tek üretim üssü haline gelecek. Geçen yıl ekim ayında açıklanan önlemler çerçevesinde kapatılma kararı alan Southampton fabrikasında, bir dönem savaş uçağı üretimi de yapıldı. Fabrikada yaklaşık 4 bin kişi çalışıyordu.

GURUR VERİCİ

Gölcük'ün Transit'in merkezi olmasının gurur verici olduğunu söyleyen Ford Otosan'ın Genel Müdürü Haydar Yenigün, İngiltere'deki fabrikanın kapatılmasıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Yenigün, "İngiltere'deki meslektaşlarımın ruh halini anlıyorum. Fabrikanın kapanması oldukça üzücü bir durum" dedi.

GÖLCÜK TRANSİT'İN ÜRETİM ÜSSÜ
Ford, İngiltere'nin yanı sıra Belçika'daki Genk fabrikasını da kapatacak. Böylece, Gölcük Ford Otosan Tesisleri, Transit'in Avrupa'daki üssü haline gelecek. Southampton, İngiltere ve sağdan direksiyonlu pazarlara üretim yapıyordu. Transit, 1965'te İngiltere'de üretilmeye başlanmıştı.

60 MİLYON TL'YE YENİ AR-GE MERKEZİ
Ford'un dünyadaki en büyük 3'üncü Ar-Ge Merkezi olan Ford Otosan, bin 300 mühendisi aynı çatı altına toplayacak yeni mühendislik merkezinin temelini attı. 2014'ün ilk yarısında hizmete açılacak merkez için 60 milyon TL yatırım yapılacak. Haydar Yenigün, Türkiye'de otomotiv sektörünün en büyük Ar-Ge yapılanmasına sahip olan Ford Otosan'ın ciro üzerinden yüzde 2.63 Ar-Ge yatırımı yaptığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngilizleri ağlatan veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN