Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırıma değil tüketime kredi

ASO Başkanı Özdebir, bankaları eleştirerek "Yatırım için kredi istediğinizde kırk dereden su getiriyor ama araba aldığınızda hemen veriyorlar" dedi. Özdebir, BDDK başkanına da sitem etti

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir bankalara isyan etti. Finans sektörünün "üretime değil tüketime" kredi açtığını, bu durumun sanayicileri rahatsız ettiğini anlatan Özdebir, "Yatırım için kredi istendiğinde kırk dereden su getiriyorlar. Taşıt alırken hemen kredi veriyorlar. Üretime yönelik finansmanda çekingen davranıyorlar" dedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) da eleştiren Özdebir, başkandan şikâyetçi olduğunu söyledi. Özdebir, "Mukim Bey'i (Öztekin) ziyaret ettik. Komşu olmamıza karşın iade-i ziyarette bile bulunmadı, çok meşgul olmalı ki bizimle görüşmedi. Krizlerin atlatılmasında BDDK gizli kahramandı" diye sitem etti.

KUR YORUMU

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yılsonunda dolar kurunun 1.92 olacağı tahminini de değerlendiren Özdebir, şöyle konuştu: "Kimsenin kontratlarını bu tahmine göre yaptığı yok." ASO Başkanı Özdebir, ABD Merkez Bankası Fed'in "parasal genişlemeyi durdurabiliriz" söyleminden kaynaklı kurdaki oynaklığın kasım ayına kadar devam edebileceğini söyledi. Özdebir, "Yılbaşı alışverişlerinde ekonomi biraz daha devam eder, yılsonu borsa tatil rehavetine girer. Beklentim Fed'in kararını önümüzdeki sürece bırakacağı yönünde. Yurtdışında yaşanan belirsizlikler iş dünyasının uzun vadeli bağlantı yapmamasına neden oluyor" diye konuştu.

Büyük aileler sermayeyi toprağa gömüyor
Türkiye'nin en köklü ailelerinin artık üretimi bırakarak enerji ve inşaat gibi sektörlere yöneldiğine vurgu yapan Özdebir, "Gayrimenkulcü oldular. Bütün sermaye toprağa gömülüyor. Bu sürdürülebilir değil" yorumunu yaptı. ASO Başkanı Özdebir, özellikle çalışan kadınların çok çocuk yapmasına dönük düzenlemelerin kadın istihdamını zorlaştıracağını savundu. Özdebir, "Bugün Ankara'da 'talimat verdim kadın almayın' diyen işadamları var. Kadınların istihdamını zorlaştırıyoruz. Kadın istihdamı düşebilir" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırıma değil tüketime kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN