Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Durgunluğun ilacı kadında

Kadınların işgücüne katılımını araştıran IMF, 865 milyon kişinin istihdamda eksik olduğunu hesapladı. Fona göre, kadınların işgücüne katılmasıyla dünyadaki büyüme sorunu çözülür

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Kadın ve erkeklerin işgücüne katılım oranı konusunda bir rapor hazırlayan Uluslararası Para Fonu (IMF), eşitsizliğin ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediğini bildirdi. Başkanı da bir kadın olan IMF'nin hesaplamalarına göre, kadınların işgücüne katılımı artarsa ABD yüzde 5, Japonya yüzde 9, Mısır yüzde 34 daha fazla büyür. Kadınlar halihazırda işgücünün yüzde 40'ını oluşturuyor. İşgücüne giremeyenlerin sayısı küresel ölçekte 865 milyonu buluyor. Bunların 812 milyonu gelişmekte olan ülkelerde.

VERİMLİLİĞİ DE ARTIRIR

Hesaplamalara göre, Japonya'da hâlâ kadınların işgücüne katılma oranları yüzde 25 gibi büyük bir oranda açık veriyor. G-7 ülkelerindeki yüksek eğitim düzeyi de dikkate alındığında, kadınların işgücüne katılmasının verimliliğe olumlu etki yapacağı belirtiliyor. Dünyada kadınlar toplam işgücünün yüzde 40'ını oluştururken, bunların işgücüne katılım oranları yüzde 50'de. İşgücüne katılımı en az olan bölgeler ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika olarak göze çarpıyor. Bu iki coğrafyada kadınların işgücüne katılım oranları yüzde 23'te kalıyor. Doğu Asya ve Pasifik Bölgesi'nde ise bu oran yüzde 63'lere kadar çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde kadın-erkek arasında işgücüne katılımdaki fark yüzde 10'la sınırlı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Durgunluğun ilacı kadında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN