Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İcra harcından vergi kaçağı

Bankaların, kredisini geri ödeyemeyen şirketlere yönelik olarak başlatılan icra takibi, noter işlemleri gibi uygulamalarda muaf tutuldukları harç parasını ceplerine attıkları ortaya çıktı. Avukatlar, "Bankalar milyarlarca liralık haksız gelir elde ediyor" dedi

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "Bizi zekalarıyla alt ediyorlar" dediği bankaların icra harcından bile haksız gelir elde ettiği ortaya çıktı. Kredisini geri ödeyemeyen şirketlere yönelik başlatılan icra takibi ve noter işlemlerinde devlete ödenen harçlar için bankalara muafiyet uygulanıyor. Bu da finans kurumları için ayrı bir kazanç kapısı oluyor.

KREDİ ALAN ŞİRKETE ÖDEME YOK

Banka, bu gibi işlemlerde 492 Sayılı Yasa'nın 123'üncü maddesiyle harç ödemekten muaf tutuluyor. Ancak icra dairesi, yapılan başvurularda bankadan bu harcı alıyor. Banka da harcı kredi müşterisine ödetiyor. İcra işlemlerinin bitmesinin ardından banka Maliye'ye, "Bu konuda muafiyetimiz var. İcra dairesinin aldığı harcın geri ödenmesini istiyoruz" şeklinde başvuruyor. Vergi daireleri de parayı, sanki banka vermiş gibi ödüyor. Böylece bankanın kredi müşterisinden aldığı harç parası, bankaya veriliyor. Kredi alan şirkete ise ödeme yapılmıyor. Olay CBS Tekstil'in Gelir İdaresi Başkanlığı'na yaptığı başvuruyla kamuoyunun gündemine taşındı. Şirketin başvurusu üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 19 Ağustos 2011'de verdiği yanıtta şu karara yer verildi: "Kredinin geri dönüşümüne ilişkin olmak kaydıyla, icra dairelerince tahsil edilen başvuru harcı, ilamsız takiplerde, peşin harç ve icra tahsil harcının, söz konusu harcı ödeyen kişinin başvurusu halinde kredinin borçlusu veya alacaklısı ayrımı yapılmaksızın iade edilmesi gerekmektedir." Yazıda, "Bu itibarla bankaların kullandırdığı kredilerin temini ve teminatları ile kredilerin geri dönüşümüne ilişkin işlemler 492 Sayılı Kanun'da yazılı harçlardan müstesna bulunduğundan, söz konusu işlemlere ilişkin olarak tahsil olunan harçların iade edilmesi gerekmektedir" ifadeleri yer aldı.

MİLYAR LİRALIK HAKSIZ GELİR

Bu tür davalara giren avukatlar da yapılan uygulamanın haksız olduğunu belirterek, bütün bu işlemlerle ilgili olarak ve özellikle icra takiplerinde, tüm harçların borçluya yüklendiğini vurguluyorlar. Avukatlar, "Vergi daireleri bu inceliğin farkına varmadığı için yıllarca bankalara sebebsiz yere ödeme yapmışlar. Onlar da kredi borçlularının sırtından gelir elde ediyorlar" dedi.

YASA NE DİYOR?
492 Sayılı Yasa'nın 123. maddesine göre, bankalar, yurtdışı kredi kuruluşları ve uluslararası kurumlarca kullandırılacak kredilerin temini ve bunların teminatları ile geri ödemelerine ilişkin işlemleri harca tabi tutulamıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İcra harcından vergi kaçağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN