Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köln'de gıdacılara Schengen işkencesi

Almanya'da düzenlenen gıda fuarında vize rezaleti yaşandı. 4 gün süren fuara 3 günlük vize verildi

Giriş Tarihi: 7.10.2013
Dünyanın en büyük gıda fuarı olarak gösterilen Anuga'da yine Schengen rezaleti yaşandı. Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen fuara Türkiye, 400'ün üzerinde firma başvurusu ile rekor kırdı. Ancak 150 firma "fuarda yer yok" gerekçesiyle geri çevrildi. Birçok işadamına Schengen vizesiyle duvar örüldü. 4 gün süren fuar için işadamlarına 3 günlük vize verildi.

EN BÜYÜK SORUN VİZE
İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı (��TO) Dursun Topçu, "Bizim vize konusundaki sıkıntılarımız senelerdir devam ediyor. Almanya'da en büyük ticari engel olarak vize konusunu görüyorum. Her şeye rağmen bu yıl fuara katılan firma sayısında beşinci, katılımcı artışında da birinci sıradayız" dedi.

YILDIZI PARLIYOR

Türkiye'nin gıda ihracatının da son dönemde yıldızı parlıyor. Sektörün ihracatı 16 milyar doları buldu. En hızlı büyüyen pazar Avrupa oldu. Küresel krizde maliyetlerini yönetemeyen Avrupalı firmalardan boşalan alanı Türk firmaları doldurdu. Son iki yılda yabancı ortaklıklar da zirve yaptı. Avrupalı firmalarla Türk firmalar arasında 500'e yakın şirket evliliği gerçekleşti. İTO Başkan Yardımcısı Topçu, "4 yıl önce bu fuara yaklaşık 138, 2011'de 146, bu yıl ise 238 firmayla katıldık" dedi. 186'sının İstanbul Ticaret Odası çatısı altında olduğunu vurgulayan Topçu, şöyle devam etti: "Gıda geleceği olan bir sektör. Biz burada Türkiye olarak ne kadar hızlı davranırsak dünyadaki bu pazardan daha fazla pay alırız."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köln'de gıdacılara Schengen işkencesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN