Türkiye'nin en iyi haber sitesi

86 yıl sonra ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 17.10.2013 14:11

Koleksiyonerlikle de uğraşan avukat Talip Can, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı tarafından, 1927'de tren alımı karşılığında İsveçli tren firmasına verilen "0001" numaralı senedi elinde bulunduruyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Maliye Bakanlarından Mustafa Abdülhalik Renda'nın imzasını taşıyan ve 1 milyon 475 bin altın dolar değerindeki senet, Osmanlı Bankası aracılığıyla vadesinde ödenmiş

Koleksiyonerlikle de uğraşan İstanbul Barosu'na kayıtlı avukatlardan Talip Can, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığınca 1927 yılında tren alımı karşılığında İsveçli Nydgvist&Holm firmasına verilen "0001" numaralı senedi elinde bulunduruyor.

Talip Can,amatör olarak çek, senet, mahkeme evrakı gibi belgelerin koleksiyonunu yaptığını belirtti. Bu merakın, profesyonel koleksiyoner olan babasından geçtiğini aktaran Can, koleksiyonun en önemli parçasını, babası Hanifi Can'dan edindiği Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı tarafından, İsveçli şimendifer firması Nydgvist&Holm'e verilen, "0001" numaralı, 1 milyon 475 bin altın dolar değerindeki senetin oluşturduğunu söyledi.

Senetteki imzanın Türkiye Cumhuriyetinin ilk Maliye Bakanlarından Mustafa Abdülhalik Renda'ya ait olduğunu aktaran Can, senedin vadesinde Osmanlı Bankası aracılığıyla ödendiğini belirtti.

Talip Can, "İsveçli firmaya farklı tarihler için 3 senet verilmiş. 0001 numaralı senet bende. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin verdiği ilk senet. Diğer senet Finansbank'ın koleksiyonunda. Bir diğeri ise Fransız bir koleksiyonerde. Koleksiyon değeri yaklaşık 20-25 bin lira değerinde. Şu an itibarıyla bunu satmayı düşünmüyorum. Koleksiyonumun en önemli parçası. Bundan dolayı düşünmüyorum" diye konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
86 yıl sonra ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN