Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılda 12 iş günü trafikteyiz

Türkiye'de sürücüler yılın ortalama 12 iş gününü sıkışıklık nedeniyle trafikte geçiriyor. İstanbul ise Moskova'dan sonra dünyanın en yoğun trafiğine sahip

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Türkiye'de sürücülerin yılda 12 iş gününü trafikte geçirdikleri tespit edildi. Navigasyon ürünleri tedarikçisi TomTom'un açıkladığı trafik endeksine göre İstanbul yüzde 57'lik oranla Moskova'dan sonra dünyanın en sıkışık trafiğine sahip ikinci şehri oldu. Son yıllarda İstanbul'da bu sorunu çözmek için önemli adımlar atılıyor. Tramvay ve metro hattının yaygınlaştırılması ve metrobüs yatırımları şehrin trafik sorununa yönelik önemli yatırımlar oldu.

MARMARAY DEVRİM OLDU
Öte yandan 29 Ekim'de faaliyete geçen Marmaray da dünyanın sayılı projeleri arasında yer alıyor. Asya ile Avrupa arasında deniz altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayan Marmaray'da tek yönde saatte 75 bin günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Gebze ve Halkalı arasında konumlandırılan üç bölümden oluşan Marmaray'ın bütün bölümlerinin hizmete girmesiyle zamandan elde edilecek tasarrufun 13 milyon saat olacağı belirtiliyor. Bu rakamın 2015 itibarıyla ise yılda 25 milyon saate çıkacağı hesaplanıyor. Kapasitenin tamamen kullanılabilir hale gelmesiyle de yaklaşık tasarruf 36 milyon saate ulaşılacak.

RAYLI SİSTEME YATIRIM
İstanbul Büyükşehir Belediyesi raylı sistem yatırımına büyük önem veriyor. 2004'te 45 kilometrelik raylı sistem ağına sahip olan İstanbul'da bu rakam geçtiğimiz sekiz yıl içinde yüzde 128 artarak 102 kilometreye yükseldi. Ayrıca şu an İstanbul'da 52.5 kilometrelik metro hattının yapımı devam ediyor. Yatırımların tamamlanması ile birlikte 2014'te raylı sistemlerin ulaşımdaki payı yüzde 31 yükselirken, karayolunun payı yüzde 66'ya gerileyecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2023'te 640 kilometrelik raylı sistem ağına sahip olmayı hedefliyor. Ulaşımdaki sıkıntılar hava ve deniz yoluna yapılan yatırımlarla da çözülmeye çalışılıyor. 3'üncü havalimanının 2017'de devreye girmesiyle bu alanda önemli bir başarı sağlanmış olacak.

6 KITADA 169 ŞEHİR İNCELENDİ
Tom Tom
Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan, 6 kıtada ve 169 şehirde trafik sıkışıklığını ölçtüklerini söyledi. Ekonomik gelişmişliğe paralel olarak trafik sıkışıklığının arttığını belirten Yücesan, "Trafik sıkışıklığını gidermek için düşünülen yöntemlerin başında gelen yeni yol yapma veya var olan yolları genişletme fikirleri artık etkili değil. Çünkü trafikteki araç sayısında bir değişim olmuyor. Türkiye'de trafiğin yönetilme şeklinin değişime ihtiyacı var" dedi. TomTom trafik uzmanları da Marmaray'ın İstanbul, Asya ve Avrupa kıtaları için çok önemli bir proje olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 12 iş günü trafikteyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN