Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müteahhitler ikinci çeyrekle umutlandı

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB) "Siyaset/Ekonomi Risk Sarkacı Altında Dünya-Türkiye-İnşaat Sektörü" başlıklı analizine göre yılın üçüncü çeyreğinde siyaset, ekonomi ve finans alanlarında önemli gelişmeler yaşandı. Ropora göre, ekonomilerin kırılganlığını artıran etkenlerin başında ABD Merkez Bankası'nın (FED) tahvil alımlarını azaltma kararı ile ABD'nin bütçe krizi ve Suriye'deki iç savaş geldi.

BÜYÜME RAKAMLARI OLUMLU

Türkiye'deki büyüme rakamlarının ise olumlu geldiğine vurgu yapan TMB Başkanı Emin Sazak, "Türkiye yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4.4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. İnşaat sektöründeki büyümenin ise yüzde 7.6'ya ulaşmış olması olumludur" dedi.

SİYASET VE EKONOMİ
Öte yandan küresel sistemdeki belirsizliklerin devam ettiğini anlatan Sazak'a göre risk sarkacı siyaset ile ekonomi arasında gidip geliyor. IMF'nin küresel ekonomideki büyüme tahminlerini aşağı yönde revize ettiğine de vurgu yapan Sazak, "Ülkelerin dış tehditlere karşı koymaktaki başarıları dünyada olup bitenleri doğru okumalarına ve ekonomilerinin zaafiyetlerini yönetebilmelerine bağlı olacaktır" şeklinde konuştu.

İSTİHDAMA DİKAT EDİLSİN
Ekonomideki olumlu gelişmelere rağmen tedbir alınması gereken konular olduğunu da belirten Sazak, "İşsizlik oranının büyümeye rağmen artması, özel sektör yatırımlarındaki azalmanın devam etmesi üzerinde durulması gereken konulardır" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müteahhitler ikinci çeyrekle umutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN