Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya devlerine siber Fatih uyarısı

ABD'deki Rockwell Otomasyon Fuarı'na Fatih damga vurdu. Siber tehlikeyi anlatan Cisco Başkan Yardımcısı Soderbery, "Şirketiniz II. Mehmet'in İstanbul'u fethindeki tekniklerle kuşatılabilir" dedi

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Şirket bütçelerinde sanal risklerle mücadelenin payı gittikçe artıyor. Bu konuda saldırganların geliştirdiği yeni taktikler ve tedbir yolları ABD'nin Houston kentinde yapılan Rockwell Otomasyon Fuarı'nda anlatıldı. Fuarda milyar dolarlık şirketlere sunum yapan Cisco'nun Başkan Yardımcısı Rob Soderbery, Osmanlı padişahı ll. Mehmet'in İstanbul'u fethini örnek gösterdi. İnternetten gelen siber saldırıların yeni taktikler geliştirerek şirketleri ele geçirmesini İstanbul'un fethine benzeten Soderbery, Batı dünyasının 560 yıl önce gerçekleşen olaya bakış açısını da ortaya koydu.

HAZIRLIKSIZ YAKALANMAYIN

Soderbery'nin, salondaki yüzlerce otomasyon şirketi temsilcisine yaptığı sunum sırasında birden perdede İstanbul surları, fetih sırasında kullanılan temsili toplar ve ünlü ressam Fausto Zonaro'nun Fatih Sultan Mehmet'i İstanbul'a girerken resmettiği tablo belirdi. Cisco Başkan Yardımcısı, fotoğrafları işaret ederek salondakilere şöyle seslendi: "İnternette düşmanın nereden geleceği, nereye saldıracağı her zaman belli olmaz. Hazırlıksız yakalanabilirsiniz, düşmanı hafife almayın. Bu tıpkı 1453'te Osmanlı'nın genç padişahı ll. Mehmet'in yeni taktiklerle Konstantinopolis'i ele geçirmesine benzer. Bizans da bu padişahın böyle bir hamle yapacağını beklemiyordu. ll. Mehmet yeni alışılmadık taktiklerle şehri kuşattı. Siz de bu hataya düşmeyin, savunma taktiklerinizi geliştirin. Şirketiniz Konstantinopolis'in hatasını yapmasın."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya devlerine siber Fatih uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN