Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargo müjdesi

İran'la masaya oturan altı 'süper güç' anlaşmaya vardı. Nükleer programı nedeniyle para transferi ve ticareti sekteye uğrayan İran'a sadece ihracatta kısa vadede 2 milyar dolarlık artış bekleniyor

Giriş Tarihi: 25.11.2013
ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Çin ve Almanya'nın oluşturduğu altı 'süper güç' İran'la masada anlaşmaya vardı. Nükleer programa başladığından bu yana ambargo altında ezilen İran'a sınırlama altı aylığına yumuşatılacak, ardından da İran'ın işbirliği yapma düzeyine bağlı olarak tamamen ortadan kalkabilecek. Türkiye'nin İran'daki 150 yatırımcı şirketi ve ihracatçının yüzünü güldüren bu haber sonrası SABAH'ın sorularını yanıtlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İran bizim açımızdan önemli bir komşu ülke. Dış ticaretimizde olumlu bir gelişme vardı. Ambargodan dolayı negatife döndü. 2013'te aşağı doğru bir gidiş var. Geçmişte yakaladığımız rakamlara ulaşmamız için iyi bir haber. Bir çok AB üyesi ülke ticaretinin yüzde 60'ını komşularıyla yapıyor. Bizim de lojistik avantajımızı kullanmamız lazım" dedi.

YUMUŞAK AMBARGO İYİ
Adını vermek istemeyen bir yetkili ise İran'ın ambargodan dolayı bir çok malın satılamadığını ancak bundan sonra bunun önünün açıldığını söyledi. Ambargonun ortadan kalkmasının Avrupa'ya da yaracağını unutmamak gerektiğini belirten yetkili sözlerine şöyle devam etti: "Bütün bunlara rağmen İran'ın ambargo 150 yatırımcı Türk firmaya büyük şans sağlayacaktır. Türkiye açısından son derece olumlu.

ESKİ DÜZEYLER YAKALANIR
2012'de altın ihracatının da etkisiyle 9.9 milyar dolara çıkan ancak ardından bu yılın dokuz ayında 3.6 milyara kadar düşen ihracatımızın yakın zamanda hızlı artışa geçebileceğini söyleyen Büyükekşi, İran'ın ticarette uygulamış olduğu gümrük vergilerinde da azalma olması gerektiğini belirtti. Büyükekşi, "Tek taraflı olarak gümrük vergisi uyguluyorlar. Yüzde 70-80'lere varan uygulamalar var. Gerekli geçişleri sağlarlarsa bizim ihracatımız hızla artar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargo müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN