Biri bizi gözetliyor

Özlem Denizmen, kredi kartı, kredi, çek gibi bankayla ilgili işlem yapan 29 milyon kişiyi ilgilendiren kredi sicili konusunu, Kredi Kayıt Bürosu genel müdürü Kasım Akdeniz ile konuştu.

Giriş Tarihi: 20.12.2013 10:24 Güncelleme Tarihi: 20.12.2013 14:02
ÖD: Biri bizi gözetliyor. Kredi kullanmış herkesi, kredi kullanan, kefil olan herkesi biri gözetliyor. Türkiye'de 29 milyon kişinin gözetlendiğini biliyor muydunuz? Kredi siciliniz nerede tutuluyor? Kredi sicilinizi bir dakika da alabilirsiniz biliyor musunuz? 29 milyon kişi ne kredi kartı kullanmış, ne zaman geç ödemiş, erken ödemiş, hepsi sizde ilkokul karnesi gibi kayıtlı.

KA: Biz kredi kullandıran bütün bankalardan müşterileri ile ilgili bilgileri alıyoruz, bunları müşteri adında birleştiriyoruz, daha sonra da bankaların kredi kullandırırken ya da ihtiyaç duydukları her anda kendileri ile bu bilgileri paylaşıyoruz. Bugün bankalar şirketlere, bireylere kredi açıyor, bundan daha fazlasını kişiler birbirlerine açıyor. Vadeli mal satışı yoluyla. Dolayısıyla bankalar birine kredi açarken nasıl inceleme yapmak durumunda iseler riski doğru yönetmek adına, şirketlerde bunu yapmak zorunda. KKB'de önemli değişiklikler oldu ve biz çek raporlarını, risk raporlarını 2012'den itibaren üretmeye başladık. Bunu bankalar aracılığıyla ve kendi kurduğumuz elektronik rapor sistemi aracılığıyla kişilerle paylaşmaya başladık. Hem gerçek kişiler hem de şirketler bu sisteme üye olabilirler. Bu sisteme üye olmak para ile değil. Özellikle bireylerin üyeliği son derece basit. Sadece bir kredi kartı ve nüfus cüzdanı kullanarak, internete bağlanarak üye olabilirler. Bu sistem 22 tane banka ile birlikte gsm şirketleri ve nüfus idaresi ile birlikte kurulan bir sistem. Sisteme üye olduktan sonra kişi kendi raporunu hem cep telefonuyla hem de internet üzerinden alabilirler.

GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINÖD: Kaç paraya alıyorlar kredi skorlarını?

KA:2,3 liraya kredi skorunuzu alabilirsiniz?

ÖD: Ali'nin kredi notu 350,nasıl bir not?

KA:350 kötü bir not. Ali üzülsün ama üzülmekle kalmasın neden 350 bu not diye bu konuda raporunu alsın. Raporlarını aldıklarında notun altında, kredi notunun neden düşük olduğuna dair dört ana faktör yazar. O faktörleri ortadan kaldırırlarsa eğer kredi notu zaman içerisinde düzelecektir.

ÖD: Kredi kartımın asgarisini bir ay geç ödedim ne oluyor?

KA: Kredi kartınızın asgarisini geç ödediyseniz bu tabii ki bilgilerimiz içerisinde çıkmaya başlıyor. Ve üç yıl boyunca bu bilgi sistemde kalıyor. Üç yıl boyunca size kredi vermek isteyen ya da kredi almak için başvurduğunuz banka bunu KKB'den sorguladığında bu bilgi önüne çıkıyor. Kredi notunun düşmemesi için ödemelerin düzenli yapılması, en küçük ödemenin bile düzenli yapılması son derece önemli.

ÖD: Ben gidip borcumu 5 gün önceden kapatayım. Bunun kredi sicilime bir faydası var mı?

KA: Zamanında ödenmiş olmanın dışında bir faydası yok.

ÖD: Kredi kartının limitine çok yüklenirsem kredi skorum kötüleşiyor. Bundan biraz bahseder misiniz?KA: Yüzün üzerinde faktör var kredi notunu etkileyen. Bunlarda bir tanesi de bankalar tarafından verilen limitlerin dolu kullanılıp kullanılmadığı. Eğer bin liralık bir limit sürekli dolu bir şekilde kullanılıyorsa, o aynı limiti daha makul bir seviyede kullanan bir kişiye göre kredi notu tabii ki düşüktür.

A Haber
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biri bizi gözetliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN