Kurla loto oynamayın

Ekonomi Bakanı Zeybekci, abartılı tahminleriyle güvensizlik oluşturmak isteyenlere "Kurla loto oynamayın" diyerek sert çıktı. Bakan "Kura spekülatif müdahale yanlış. Piyasa dengelenir" dedi

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonomiyi faiz, enflasyon, kur lotoculuğu ve tahminciliği yapmaktan çıkarmak gerektiğini söyledi. Zeybekci, "Kur artışıyla ilgili hep 'dokunmayın' dedim. Spekülatif amaçlı müdahaleler olmadan bunu piyasanın yapması daha sağlıklıdır. Piyasa bunu en sağlıklı yerde zaten yapar, yapacaktır da" dedi. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) yönetimini kabul eden Bakan Zeybekci, spekülatif amaçlı kullanılmadığı sürece, aşırı değerli TL'nin düşmesini, dış ticaretten sorumlu bir bakan olarak olumlu bulduğunu anlattı.

YÜRÜYEN ATA MAHMUZ

Ekonomi Bakanı Zeybekci, ihracatta gelinen yerde biraz durgunlaştığını belirtti. Zeybekci, şu değerlendirmede bulundu: "140- 150 milyar dolarlık ihracat düzeyinde fazla oyalandık. Bu sene ihracatta 166 milyar, hatta 170 milyar doların da üzerine çıkacağımıza inanıyoruz. Diğer taraftan stratejik değişikliklerde hizmetler sektöründe Türkiye çok güçlü. Hedefimiz güçlü olduğumuz bu alanı gerek teşvik gerekse yatırımlarla daha iyi bir yere getirmek. Yürüyen atı mahmuzlamak istiyoruz." Zeybekci, enerji ve hammadde açısından geleceği sürdürülebilir bir şekilde garanti altına almak istediklerini belirterek, Bu coğrafyada tüketim alışkanlıklarının belirlenmesinde etkin ve tüketim ağlarına hakim olmayı hedefliyoruz" dedi.

TÜİK Başkanı Aydemir'den garip savunma

Ocak ayı enflasyon verisinde hata yapan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir de dün kamuoyundan özür diledi. Birol Aydemir, "Biz bunu enflasyon açıklandıktan sonra yaptığımız araştırmalarda fark ettik. Hata sigara firmalarından gelen verilerden değil TÜİK çalışanı arkadaşlarımızdan kaynaklandı" dedi."Her hatada işten çıkarma yaparsak çalışacak kimseyi bulamayız" yorumu yapan Aydemir, şöyle konuştu: "İş yapan herkes hata yapar. Bizim hatamız anında belli oluyor. Bizim hata yapma lüksümüz yok. Bu hatayı gizlesek daha mı iyi olurdu? Şeffaf bir şekilde hatalarımızı paylaşıyoruz."

'Tasvip etmiyoruz'
Ekonomi Bakanı Zeybekci, TÜİK tarafından yapılan enflasyon düzeltmesinin tasvip edilen bir şey olmadığını belirtti. Zeybekci, "İtibar olarak yakışmayan bir şey. Ekonomi Bakanlığı, ihracat, ithalat rakamlarını açıklarken veya teşvikle ilgili karar alırken, 'tüh unutmuşuz' dese olmaz. Benim işim o, unutmamak. Yani işimi yapmak" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurla loto oynamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN