Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide telekulak

Paralel yapının 7 bin kişilik dinleme listesinde ekonominin kritik isimleri de yer aldı. 17 Aralık operasyonunun hedefindeki Halkbank da listede

Giriş Tarihi: 25.2.2014
Türkiye tarihinin en büyük dinleme skandalının yankısı ekonomiyi de sardı. 7 bin kişilik listede BDDK'dan Halkbank'a, THY'den Kuveyt Türk'e, TMSF'den Çalışma Bakanlığı'na kadar kilit noktalarda görev yapan bürokratlar da yer alıyor.

HALKBANK HEDEFTEYDİ

Yaklaşık 3 yıl boyunca paralel yapının dinlediği isimler arasında Enerji Bakanı Taner Yıldız, BDDK eski Başkanı Tevfik Bilgin, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, TMSF eski Başkanı Ahmet Ertürk gibi isimler de var. 17 Aralık operasyonunda hedef tahtasına oturtulan Halkbank'ın önemli birimlerinde çalışan isimler de dinlenenler arasında. Listede "Seyit" isminin yanında Halkbank'ın İstanbul numarası yer aldı. Yüzlerce çalışanın da listede olduğu belirtiliyor. Halkbank'ın yanı sıra, diğer kamu bankalarından bazı çalışanlar ile Kuveyt Türk de telekulak listesinde yer alıyor. Banka yönetimi deşifre olan telefon dinleme skandalının ardından kritik birimlerdeki güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardı. 17 Aralık operasyonunda hedef alınan kurumlardan biri olan THY'nin Genel Müdürü Temel Kotil ve bazı kurum çalışanları da dinlenenler listesinde.

FARUK ÇELİK DE LİSTEDE

Fethullah Gülen'in, işadamları, medya ve BDDK'ya yönelik ses kaydında, THY'nin Bank Asya'dan parasını çekeceği yorumları yapılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalemi Serkan Çömen de listede. Bakan Faruk Çelik ile SGK'nın üst düzey bürokratlarının da dinlendiği belirtiliyor.

Enerjiyi dinlemişler
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dışında Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, Enerji İşleri Genel Müdürü Zafer Demircan, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yıldır ile Dış İlişkiler Genel Müdürü Murat Karapınar listedeki dikkat çeken isimler oldu.

EPDK'dan iki önemli isim
Enerjiyle ilgili birçok kritik kararın alındığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yeni başkanı Mustafa Yılmaz ile kurul üyesi Alpaslan Bayraktar'ın da dinlendiği ortaya çıktı. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu da dinlenen bürokratlar arasında yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide telekulak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN