Kadın Gücü bütçeye ilaç olacak

Turkcell'in mikrokredi projesi "Ekonomiye Kadın Gücü", iki yılda 68 bin kadına 1 milyon TL aktardı. Kendi işini kuran kadınlar dünya çapında başarılara imza attı

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Global krizler tüm dünyada kadınların ekonomiye daha fazla katılımını sağlayacak geniş kapsamlı projelerin artmasına neden oldu. Hükümetler ve kurumlar kadını iş hayatının dışında bırakarak sürdürülebilir bir ekonomik büyüme sağlanamayacağını öğrendi. Ekonomiye Kadın Gücü, bu amaçla geliştirilmiş dünya çapında projelerden biri. Turkcell'in hayata geçirdiği projeyle ilk kez bir mobil operatör, mikrofinans kuruluşuyla ortak sosyal borçlanma modeli geliştirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğinde iki yıl önce başlatılan projenin amacı, 100 bin kadını girişimci yapmaktı. Ancak iki yıllık performans, bu rakamın çok üzerine çıkılacağını gösteriyor. Çünkü 81 ilde kısa sürede yayılan proje, şimdiden 68 bin kadına ulaştı.

ANADOLU'DA EĞİTİM

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, 55 bin kadınla başlanan projenin bir yılda 1 milyon liralık kredi topladığını belirtiyor. İş kurmak ya da işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere mikrokrediyle destek olduklarını anlatan Öztürkler, 10 ilde 500 kadına girişimcilik eğitimleri verdiklerini vurguluyor. Projenin başlangıç aşamasında 400 bin TL'lik kaynak aktaran Turkcell, aynı zamanda kadın girişimcileri teknolojik altyapısıyla da destekliyor. Proje kapsamında kurulan 'El Emeği Pazar Yeri'nde girişimci kadınların el emeği ürünler online satışa çıkarılıyor. Öztürkler, büyük ilgi gören pazar yerini açmaktaki asıl hedeflerinin kadın girişimcilere e-ticaret kanallarını öğretmek, bu alanda deneyim kazanmalarını sağlamak olduğunu ifade ediyor. Üstelik bazı kadınlar buradan ihracat bile yapmış.

HEREKE HALISI DA VAR TANDIR EKMEĞİ DE
81 ilden 14 bin kadın girişimcinin 3 bini aşkın ürününün satıldığı El Emeği Pazar Yeri'ni bugüne kadar 53 bin kişi ziyaret etmiş. Satışların başarılı geçtiğini anlatan Koray Öztürkler, "Sitede 5 bin TL'ye Muş'tan bir Hereke halısı ve Samsun'dan seramik heykel var. 75 kuruşa Hatay'dan tandır ekmeği ya da Eskişehir'den çiğ börek gibi yöresel lezzetler de sitede rağbet görüyor" diyor.

5 TL'YE MELEK OLUN
Turkcel Ekonomiye Kadın Gücü projesinde melek yatırımcı olmak için büyük bir bütçeye gerek yok. 5 TL'ye bir kadının ticari fikrini ekonomiye kazandırarak onun melek yatırımcısı olmak mümkün. Bunun için operatör bağımsız cep telefonundan FON yazıp 5886'ya SMS atmak yeterli. Ayrıca www.ekonomiyekadingucu.com sitesinden de destek verilebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın Gücü bütçeye ilaç olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN