Ukrayna'ya büyük destek

AB Komisyonu Başkanı Barroso, Ukrayna'ya ekonomik alanda destek olmak amacıyla, 11 milyar avroluk bir paketi devreye sokma kararı aldıklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 5.3.2014 13:33 Güncelleme Tarihi: 5.3.2014 15:19

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olan Ukrayna'ya yapılacak yardımın farklı unsurları içeren bir paketten oluşacağını ve tutarının 11 milyar avro olacağını açıkladı.

Barroso, AB Komisyonu üyelerinin haftalık olağan toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "AB'nin en acil önceliği, mevcut krize uluslararası hukuka tam saygılı, barışçıl bir çözüm için katkı sağlamak" dedi.

Buna paralel olarak uluslararası toplumun, Ukrayna'nın ekonomisini ve mali durumunu istikrara kavuşturmasına yardımcı olmak amacıyla harekete geçmesinin gerektiğini söyleyen Barroso, paketin, kapsayıcı ve reform odaklı hükümetin Ukrayna'nın istikrarlı ve müreffeh geleceğini yeniden inşasına destek amaçlı olduğunu ifade etti.

Barroso, yarın yapılacak Ukrayna konulu olağanüstü AB Zirvesi'nde devlet ve hükümet başkanlarına sunulacak pakette yer alan, "önümüzdeki birkaç yıla yayılacak" 11 milyar avroluk kaynağın, AB bütçesi ve AB temelli uluslararası finans kurumlarından sağlanacağını belirtti.

Ukrayna'daki eski yönetim, geçen kasım ayında yapılan görüşmelerde, Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Ticaret Anlaşması (DCFTA) imzalanması karşılığında AB'nin yedi yıl için önerdiği 19 milyar avroluk paketi reddederek Rusya ile 15 milyar dolarlık anlaşma sağlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'ya büyük destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN