Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İHKİB'e değişim için adayım

Giriş Tarihi: 15.3.2014

İHKİB 21 Nisan'da yapılacak seçimlere 3 adayla gidiyor. Adaylardan Abdi Köse, "Birliğimizde değişim zamanı geldi. Bunu biz yapacağız" dedi

Türkiye 30 mart'ta yapılacak yerel seçimlere kitlenmişken tekstil ve hazır giyimciler de yoğun bir şekilde 21 Nisan'da yapılacak ihracatçı birlikleri seçimlerine odaklanmış durumda. Türkiye'nin en büyük ihracatçı birliklerinden İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nde (İHKİB) nisanda yapılacak seçimde mevcut başkan Hikmet Tanrıverdi'nin yanı sıra iki aday daha yarışacak. Tanrıverdi'nin karşısında Türkiye Moda ve Hazırgiyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk ve Akdoku Tekstil'in sahibi Abdi Köse var. Değişimin zamanın geldiğini söyleyen Abdi Köse, projelerini anlattı.
Başkanlığa neden aday oldunuz?
Mevcut yönetimin sektörle bağı olmadığı için değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugünkü iktidarla masaya oturup konuşabiliyoruz. Ancak mevcut yönetim bunları yapmadığı için bu avantajı yeterince kullanamıyoruz. Oysa bunlar bizim çok büyük avantajımız. Dünyada itibarımız, saygınlığımız var. Bugün bir uluslarası şirketin tepe yönetiminde Türkler varsa bunların hepsinde bu hükümetin çok büyük payı var. Bunu unutmamak lazım.

SORUNLARA ODAKLANACAĞIZ

Sektörünüzün sorunları neler?
KDV ile sorunlarımız var. Küçük etiket ve aksesuvarları gümrükten çekerken zorluklar yaşanıyor. Bu hem masraflı hem de çok zaman alıyor. Oysa moda sektöründe her şey hızlı dönüyor. Avrupa'ya yakın olduğumuz için bizden bir ayda mal teslim etmemizi istiyorlar. 15-20 gün gümrüklerde sürünürsek siparişleri kaçırırız. İthalatta da sıkıntılarımız var. Avrupalı firmalar dikmememiz için uzun vadeli kumaş teklif ediyorlar. Bunun için yüzde 6 fon ödüyoruz. Bu konular gündemimizde olacak.
Altı yılda hiçbir şey olmadı mı?
Hikmet Bey geldiği zaman yapacağını söylediği işlerin hiçbirini yapmadı. Bunlardan biri sektör envanteriydi. Birlik üyelerinin üretim profili çıkarılacaktı. Farklı disiplinde üretim yapan insanların sektördeki payı bilinmiyor. Bu envanterin çıkması lazım. Birliğin üye listesi var, bu sadece adresten ibaret olmamalı, bu tür istatistik de olmalı.

KÖSE AYNI ZAMANDA EĞİTMEN
Denizli 'de dokuma fabrikası olan Köse, İstanbul'da konfeksiyon üretimi yapıyor. Ege Üniversitesi'nde öğretim üyeliği de yapan Köse, "Sektörümüzün sorunlarını iyi bilen biriyim. Bunları hükümetimizle paylaşıp çare bulmak istiyoruz. 2023'te sektörü ihracata hazırlamak istiyoruz. Türkiye'deki potansiyelin çok büyük olduğuna inanıyoruz. Biz gerçek konfeksiyoncunun hazır giyimin başına geçmesini istiyoruz. Konfeksiyoncunun sorununu ancak biz biliriz" dedi.

İSTİHDAMA KATKIMIZI ÇOK ÖNEMSİYORUM
Tekstil Türkiye'de yarattığı istihdamla öne çıkıyor. Bu konudaki görüşleriniz neler?
Biliyorsunuz sektörümüzde çalışanlar ağırlıklı olarak düşük eğitimli. Bunu küçümsemek amacıyla söylemiyorum. Bu Türkiye'nin realitesi. Tarım dışında hiçbir sektör bu kadar düşük eğitimli bir kitleyi işe almak istemiyor. Biz sektör olarak bu insanların emeğini değerlendiriyoruz. Böylece işsizliği ciddi anlamda işsizliği düşüreüyoruz. Bu sektörü göz ardı ettiğimiz zaman bu insanları değerlendirebileceğimiz başka bir iş sahası yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHKİB'e değişim için adayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN