Teşhisi siz koydunuz tedaviyi de siz yapın

Türk doktor Hulusi Behçet'in 77 yıl önce bulduğu Behçet Hastalığı'nın ilacına Türkler imza atıyor. Fransız ilaç devi Servier, tedavi sürecini de Türk bilim insanlarına emanet etti

Giriş Tarihi: 3.5.2014
İlaç sektöründe geleceğin en parlak 10 ülkesi arasında gösterilen Türkiye, yabancı devlerin fırsatlar ülkesi olmaya devam ediyor. Geçen yıl ABD'den Japonya'ya kadar birçok ilaç firmasının satın alma ve ortaklıklarına sahne olan Türkiye'yi bir dev daha radarına aldı. Geçen yıl 4.2 milyar euroluk cirosuyla Avrupa'nın en büyük ilaç şirketlerinden olan Servier'nin Dış İlişkiler Genel Direktörü Lucy Vincent, Türkiye'de potansiyelin yüksek olduğunu, fırsat aradıklarını söyledi. Servier'nin Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen basın toplantısına 8 ülkeden gazeteci katıldı. Aralarında Rusya, Çin gibi ülkelerin de yer aldığı 8 ülke arasında Türkiye'nin Servier için için önemi ise firmanın üzerinde çalıştığı bir ilacın yakın dönemde piyasaya sunulması. Şirket yönetimini heyecanlandıran hastalık ve ilacında da Türk imzası bulunuyor. 1937'de Türk doktor Hulusi Behçet tarafından teşhis edilen ve bu nedenle uluslararası literatürde adı Behçet Hastalığı'nın tedavisini de Türkler üstleniyor. Şirketin Uzun zamandır üzerinde çalıştığı Behçet Hastalığı'nın uluslararası koordinatörlüğünü teslim ettiği bilim insanı Prof. Dr. İlknur Tugal Tutkun. Hastalığın tedavi süreci şirketin Paris'teki laboratuvarlarından yönetilirken, Türk uzmanların çalışmaları sayesinde ilaç, birkaç yıla kadar piyasaya sunulacak.

AR-GE'DE AVRUPA LİDERİ
Kuruluşu 1954'e dayanan Servier diğer ilaç şirketlerinden ayıran en önemli özelliği ise uluslararası rakipleri ve sağlık kurumları ile ortak çalışması. Aralarında Amgen gibi devlerin de olduğu ilaç şirketleriyle ortak proje geliştirdiklerini söyleyen Servier Ar-Ge Başkanı Emmanuel Canet, bu alanda diğer firmalardan ayrıldıklarını söylüyor. 5 kıtada 140 ülkede faaliyet gösteren ve vakıf şirketi olarak bilinen Servier'nin kadrosundaki 21 bin çalışanın 3 binini Ar-Ge birimlerindeki bilimadamları oluşturuyor. Ciro başına Ar-Ge'ye ayırdığı bütçe ise Avrupa'da Servier'yi diğer firmalardan ayırıyor. Avrupalı ilaç şirketleri Ar-Ge'ye yüzde 10-15 arasında bütçe ayırırken, Servier'de bu rakam yüzde 30'a ulaşıyor. Geçen yıl 4.2 milyar euroluk ciro yapan şirketin Ar-Ge'ye ayırdığı bütçe ise yüzde 27.

Servıer'nin Dış İlişkiler Direktörü Lucy Vincent, küresel işbirlikleri hakkında da bilgi verdi. Amgen, Galapagos, Vernalis gibi şirketlerle birlikte çalıştıklarını söyleyen Vincent, "Yılda 1.000 işbirliği önerisi alıyoruz. Bunun 100 tanesi değerlendiriliyor. Sadece 8'i üzerinde çalışma başlatılıyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşhisi siz koydunuz tedaviyi de siz yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN