Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaçta Ar-Ge için işbirliği

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ile Hacettepe Üniversitesi arasında ilaçta Ar-Ge çalışmaları için protokol imzalandı.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 17:29
Protokolle, ilaçta Ar-Ge alanında, Hacettepe Üniversitesi ile İEİS üyeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve çalışma alanlarının genişletilmesi hedefleniyor. Protokol kapsamında, ilaçta Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması ve bu alandaki sorunların çözüme kavuşturulması için ortak girişimlerde bulunulması, endüstrinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının sağlanması için çalışmalar yapılması, bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlenmesi gibi konular yer alıyor.

İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, İEİS'in önümüzdeki dönemde hedefinin, endüstrinin dünyanın önde gelen ilaç üreticilerinden ve ihracatçılarından birisi konumuna gelmesi ve Ar-Ge yetkinliğinin artırılması olduğunu belirtti. Barut, "Ar-Ge alanında gerçekleştirilecek ilerlemeyle, endüstrimizin dünya pazarlarına sunmak üzere katma değerli ürünler üretmesi ve ithalatına bağımlı olduğumuz önemli ürünlerin ülkemizde üretilebilmesi sağlanabilecek. Bu kapsamda, Hacettepe Üniversitesi'yle imzaladığımız protokolle üniversite ile sanayi arasındaki çalışma alanları genişleyecek ve bilimsel birikimler karşılıklı olarak daha fazla aktarılacak" ifadelerini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de ilaçta Ar-Ge alanında üniversite-sanayi işbirliği açısından örnek bir protokole imza atıldığını ifade etti. Tuncer, şunları kaydetti:

"Üniversitemiz, Türkiye'deki ilk 5 inovatif üniversiteden birisidir. Bu çerçevede, sahip olduğumuz bilgi birikimi ve teknolojik altyapıyı kullanarak ilaç endüstrisinin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin artırılmasına daha çok katkıda bulunacak olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu protokolün başta Eczacılık Fakültesi olmak üzere üniversitemiz ve ilaç endüstrisi için verimli sonuçları olacağına inanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçta Ar-Ge için işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN