Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parsan'dan 160 milyon euroluk yatırım

Parsan 160 milyon euroluk yatırımla Avrupa'nın en büyük üç dövme tesisinden birini kuruyor. 15 futbol sahası büyüklüğündeki tesis 2020'de tamamlanacak

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Otomotiv yan sanayi sektörü tedarikçilerinden Parsan Makina, Kocaeli Dilovası'nda Avrupa'nın en büyük üç dövme tesisinden birini kuruyor. 15 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kurulacak olan tesis, şirketi dünyanın en önemli ağır ticari araç üreticilerinin motor ve aktarma organları dövme parça tedarikçisi konumuna getirecek. Güriş Holding Sanayi Grubu CEO'su ve Parsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, "Tesislerimizin ilk etabı 2015'te, kalanı da 2020 yılı sonuna kadar işletmeye alınacak. Toplam 160 milyon euroya mal olacak yatırım, Parsan Pendik Tesislerinin yeni arazimize nakliyle tamamlanmış olacak" dedi. İğnebekçili, yeni yatırımla halen 650 olan personel sayısının bin 800'e çıkacağını söyledi. Tesislerde modern mühendislik teknolojilerinin kullanılacağını vurgulayan İğnebekçili, "Elektriğin yüzde 10'unu güneş enerjisinden elde edeceğiz. Üretimin büyük bir kısmı da robotlarla yapılacak" diye konuştu. İğnebekçili, yeni tesiste malzeme ve dövme teknolojileri ile talaşlı imalat ve sistem çözümleri alanında bir Ar-Ge Merkezi'nin de kurulacağını da kaydetti.

YENİN TESİS CİROYU ÜÇE KATLAYACAK

Adnan İğnebekçili, Pendik'deki fabrikada halen 40-50 milyon euro civarında ciro elde ettiklerini belirterek yeni tesisin tamamlanmasıyla birlikte bu rakamın üç katına çıkacağını söyledi. İğnebekçili, "Yeni üretim tesislerimizde mevcut üretim kapasitemizin arttırılmasının yanı sıra, büyük motor krankları, dingil ve flanşlar ile diğer büyük ve ağır dövme aksamların imalatını gerçekleştireceğiz. 2020'lerde ciromuzun 160-170 milyon euroya ulaşmasını hedefliyoruz" dedi. Dilovası yatırımınıdaki en büyük etkenin yurtdışındaki tedarikçiler olduğunu vurgulayan İğnebekçili sözlerini şöyle sürdürdü: "Uluslararası standartlardaki ürünlerimiz ve lojistik üstünlüğümüz sayesinde yurtdışında büyük ilgi görüyoruz. İhracatımızın toplam satışlarımız içinde yüzde 85 pay almasının bu ilginin kanıtı olduğunu düşünüyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parsan'dan 160 milyon euroluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN