Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abdi İbrahim İran'a ilaç olacak

İran'a uygulanan ambargo yavaş yavaş hafiflerken Türk şirketleri de rotasını Tahran'a çevirdi. 2015'te İran'a yatırım yapmaya hazırlanan Abdi İbrahim, ilaç devi CinnaGen ile anlaşma imzaladı

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Ambargoların yavaş yavaş hafifletilmesi İran'ı yabancıların gözdesi haline getiriyor. Özellikle Körfez sermayesinin artan ilgisi Türk şirketlerini de harekete geçirdi. Türk firmaları, İran'da yatırım fırsatı aramaya koyulurken, İranlı şirketlerle de işbirliği anlaşmaları imzalamaya başladı. Türkiye'nin önde gelen ilaç şirketlerinden Abdi İbrahim, İran ile masaya oturan ilk sağlık firması oldu. Abdi İbrahim'in İran'da işbirliği yaptığı şirket ise ülkenin en büyük sağlık firması CinnaGen. Abdi İbrahim, Tahran merkezli biofarmasotik ilaç üreticisi CinnaGen ile işbirliği anlaşması imzaladı.

'2015'te yatırım olur'
Alanında Ortadoğu'nun en büyük ilaç firması olan CinnaGen ile yapılan işbirliğinin ilk ayağı ise teknoloji transferi olacak. Ardından işbirliğinin ortak yatırıma dönüşmesi bekleniyor. 1994'te kurulan CinnaGen 42'den fazla ilaç üretiyor. Ambargoların yumuşamasıyla İran'a yatırım kararını kasımda açıklayan Abdi İbrahim'in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, "Bir süredir İran'a yönelik birtakım girişimlerimiz vardı. Süreci hızlandıracağız. İran, mevcut durumda ithalat yerine İran'da üretim yapılmasını istiyor. Pazarda eğer bir ilaç yoksa, ithalatını kabul ediyor. Bu nedenle oradaki bir firmayla anlaşıp üretimi orada yaptıracağız. Üretim süreci 2015'i bulacaktır" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abdi İbrahim İran'a ilaç olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN