Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilime 'hanımeli' iyi geldi

L'Oreal'in bilimde kadının etkinliğini artırmak üzere 12 yıl önce attığı maya tuttu. 6 bilim kadını, yaşam ve malzeme alanındaki projeleriyle 15 bin dolarlık ödüle hak kazandı

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Dünya çapında genç ve üstün yetenekli bilim kadınlarını keşfetmek amacıyla 16 yıldır 'Bilim Kadınları İçin' projesini yürüten L'Oreal, 110 ülkede 2 bin bilim insanını destekledi. Proje kapsamında 82 bilim kadınının projesine burs verildi. Bu projelerden ikisi Nobel ödülüne layık görülünce bu desteğin katkıları daha da anlamlı oldu. UNESCO işbirliğiyle yürütülen proje, 12 yıldır Türkiye'de de bilim kadınlarına destek veriyor. Akademisyenlerin yaşam ve malzeme bilimleri alanında yaptıkları çalışmalar, jüri tarafından değerlendiriliyor.

ÖDÜL 15 BİN DOLAR
Her yıl altı kadınının seçildiği yarışmanın bu yılki sonuçları, İstanbul'da açıklandı. Ege, Ankara, Hacettepe, Bilecik, Muğla ve Marmara üniversitelerinden 6 bilim kadını L'Oreal Türkiye'den 15 bin dolarlık burs kazandı. Binlerce proje arasından ipi göğüsleyen isimler Ankara Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Bala Gür Dedeoğlu, Hacettepe Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Eda Çelik Akdur, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Derya Burcu Hazer, Ege Üniversitesi'nden Doç. Dr. Şule Erten Ela, Bilecik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nurcan Çalış Açıkbaş, Marmara Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Asuman Çelik Küçük oldu. L'Oreal Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler bilim kadınlarının sayısının artmasını dileyerek amaçlarının büyük-küçük tüm genç kızlara öncülük edecek kadın rol modellerin ortaya çıkmasına sağlamak olduğunu söyledi. "Kadınların bilime kazandırdıkları göz ardı edilemez. Ne yazık ki dünyada bilim insanlarının yalnızca yüzde 30'u kadın. Biz kadın ve bilimi aynı çatı altında buluşturuyoruz" dedi.

ÇIĞIR AÇAN PROJELERE 1 YILLIK DESTEK VAR
Yrd. Doç. Dr. Bala Gür Dedeoğlu/Ankara Üniversitesi: Meme kanseri tedavisinde teropotik ajan projesi.
Yrd. Doç. Dr. Eda Çelik Akdur/Hacettepe Üniversitesi: Yeni nesil kanser ve patojen tanı çipleri projesi.
Yrd. Doç. Dr. Derya Burcu Hazer/Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi: Omurga stabilizasyonlarında kullanılan titanyum sistemler projesi.
Doç. Dr. Şule Erten Ela/Ege Üniversitesi: Organik ve Metaloksit Yarıiletken Malzemelerin Sentezi.
Doç. Dr. Nurcan Çalış Akbaş/Bilecik Üniversitesi: Seramik ürünlerde antimikrobiyal çalışması.
Yrd. Doç. Dr. Asuman Çelik Küçük/Marmara Üniversitesi: Uzun ömre sahip elektrolit malzemelerin geliştirilmesi üzerine çalışıyor.

NOBEL'İN YÜZDE 3'Ü KADINLARIN
Bilim kadınları sadece Türkiye'de değil dünyada da keşfedilmeyi bekliyor. L'Oreal'in araştırmasına göre bilim alanındaki araştırmacıların sadece yüzde 29'u kadın. Nobel ödülü kazananların ise sadece yüzde 3'ünü kadınlar oluşturuyor. Bu oranları artırmak için yola çıkan L'Oreal, uluslararası ve yerel bazda yarışmalarla insanlığı değiştirecek bilim kadınlarını keşfediyor.

KADINLAR DAHA GÖZÜKARA
L'Oreal Bilim Direktörü Fügen Soykut, 12 yıldır Türkiye'de 72 kadınının bilimsel araştırmalarını ileriye taşımalarına katkı sağladıklarını belirtti. Soykut, şöyle konuştu: "L'Oreal var olma politikası gereği bilimi her zaman destekleyen, dünyayı, insanlığı ileriye taşıyacak yegane unsurun bilim olduğuna inanmış ve bu yolda kadınların rolünün gözardı edilemeyecek ölçekte olduğunu keşfetmiş bir şirket. Kadınlar, bilinmeyeni keşfetmek için hiçbir engel tanımıyor, daha gözükara. Bilimsel araştırmaların erkeklere daha uygun olduğu kabul ediliyor. Oysa biliyoruz ki daha ulaşılmayı bekleyen sayısız bilim kadını var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilime 'hanımeli' iyi geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN