Şerefiyeye yeni düzenleme

Giriş Tarihi: 9.5.2014

Yeni emlak vergisi taslağı YPK yolunda. Değeri aşırı artan emlaktan alınan 'şerefiye'ye düzen getirilecek

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren emlak vergisiyle ilgili taslak, Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) sunuluyor. Maliye ve Kalkınma bakanlıklarının hazırladığı taslağa göre imar değişikliği, yeni köprü, AVM, hastane gibi yatırımlar nedeniyle değeri artan konutlardan ek vergi talep edilecek. Taslak, "şerefiye sistemi"ni de yeniden düzenliyor. Buna göre şerefiye artık, sadece olağanüstü değer artışları nedeniyle yüksek gelir elde edenlere uygulanacak. Yeni emlak vergisi tasarısı onaylanırsa "rant vergisi" de şerefiye sistemine dahil edilecek. Düzenlemenin 2015'te yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

SON KARAR YPK'NIN
Maliye yetkilileri, emlak vergisinde yaşanan aksaklıkları ortadan kaldırmak üzere yapılan çalışmanın, YPK kararı olarak yayımlanacağını belirtti. Mevcut uygulamaya göre emlak vergisi, her yıl belirlenen bina inşaat değeri ve dört yılda bir değişen arsa metrekare birim fiyatına göre alınıyor. Tasarı onaylanırsa ev ya da arsa sahipleri mülklerinden elde ettikleri ek kârın bir kısmını kamu ile paylaşacak. Düzenleme, ilçe ve mahalleler arasındaki farklıları ortadan kaldırmayı da hedefliyor.

Fark yüzde 10'u geçmiyor
Şerefiye , aynı niteliklere sahip konutların fiyatlarının bazı kriterler nedeniyle farklı olmasına neden olan değere deniliyor. Fiyatlandırmalarda yüzde 10'u geçmeyen bu değer manzara, ulaşım, güvenlik gibi özelliklere göre belirleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şerefiyeye yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN