Cargill Turyağ'ı bünyesine kattı

ABD merkezli Cargill, bitkisel yağ şirketi Turyağ'ı satın aldı. Cargill Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, "Yatırım satın alma dahil 100 milyon dolarlık olacak" dedi

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürünler alanında faaliyet gösteren ABD merkezli Cargill, hissedarları arasında Yıldız Holding'in de bulunduğu bitkisel yağ şirketi Turyağ'ı satın aldı. Cargill Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, yatırımın toplam tutarının 100 milyon doları geçeceğini söyledi.

YATIRIMDA GAZA BASTI

Cargill, Türkiye'de agresif büyüme kararı doğrultusunda iki ay önce de Alemdar Kimya'yı satın almış ve yatırım tutarının 50 milyon dolar olacağını açıklamıştı. Alemdar Kimya ile Türkiye'de bitkisel yağ bazlı endüstriyel ürün üretimi alanına giren şirket, Turyağ'la birlikte bitkisel yağ pazarına girmiş oldu. Tarakçıoğlu, Cargill'in dünya genelinde yaptığı işlerin tamamının artık Türkiye'de de temsil edildiğini belirterek şöyle konuştu: "Büyüme odaklı bir firmayız. Hem Türkiye hem de bölgede yeni fırsatları değerlendirebiliriz."

İHRACAT DA YAPACAK
İç pazarın yanı sıra, bitkisel yağ ihracatına da yöneleceklerini belirten Tarakçıoğlu, öncelikli ihracat hedeflerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarları olacağını söyledi. Tarakçıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, global cirosu 134 milyar dolar olan Cargill'in Türkiye'deki satış gelirleri ise 1 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Tarakçıoğlu, "Turyağ'da Yıldız Holding ile Çallı ve Uğur aileleri yüzde 33.33 payla eşit hissedardı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cargill Turyağ'ı bünyesine kattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN