Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finans tavsiyeye uydu

TBB'nin dövizzedelerle ilgili tavsiye kararına direnen Finansbank, SABAH'ın haberi üzerine geri adım attı. Banka müşterilerine "Gelin krediyi yapılandıralım" mesajı gönderiyor

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Dövizzedelerin sorunlarının çözümü için SABAH'ın yaptığı haberler sonuç verdi. Bankalar arasında en çok dövize endeksli kredi satışı yapanlardan biri olan Finansbank, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) tavsiye kararına uyma kararı aldı. Birliğin kararını açıkladığı tarihlerde müşterilerine buna uymayacağını belirten Finansbank, 23 Mayıs itibarıyla karara uyacağını açıkladı.

SABAH'IN YAYINLARI ETKİLİ OLDU

SABAH'ın önceki hafta yayınlanan 'Ölümü gösterdi, sıtmaya razı etti' haberinin ardından açıklama yapan banka "Finansbank olarak Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 4 Mart 2014'te yayımladığı ve 2007-2008 yıllarında bankalardan İsviçre Frangı ve Japon Yeni dövize endeksli kredi kullanan müşterilerin mağduriyetini ortadan kaldırma amacıyla yayımlanmış tavsiye kararına uyacağımızı bildirmek isteriz" dedi. Açıklamada, bu tavsiye kararında belirlenen kriterlere uyan tüm müşterilere işlemlerin yapılacağına dair bilgilendirmenin gönderildiği belirtilerek, şöyle denildi: "Ayrıca tavsiye kararı kapsamında yer almayan ancak benzer şekilde dövize endeksli kredi kullanmış olan müşterilerimizin de kur riskini ve ödeme güçlüğünü bitirmek için planlar sunuluyor." Bu kararın ilk somut örneği ise Ali Dedeoğlu oldu. Finansbank, Ali Dedeoğlu'nun kredi yapılandırmasını tamamladı. Dedeoğlu, Finansbank'tan 2008'de 93 bin TL karşılığı Japon Yeni kredi kullandı. 70 ay ödediği 94 bin TL, 1.25 faiz oranıyla hesaplanan 140 bin TL'lik borçtan düşüldü. Kalan 46 bin TL yine 1.25 faizle yeniden yapılandırıldı. Dedeoğlu, 50 ay taksitle borcunu aylık bin 245 TL olarak ödeyecek. Dövizzedeler kararın olumlu olduğunu ancak dava açanların yapılandırmaya alınmamasının ya da 250 bin liralık konut değeri uygulamasının sıkıntı yarattığını belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finans tavsiyeye uydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN