Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkesi dinler kararı biz veririz

Mayısta yarım puanlık faiz indiriminin ardından sert dille eleştirilen Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Biz herkesi dinleriz. Kararı 7 üyemiz verir" dedi

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Geçen ay yarım puanlık faiz indiriminin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra iş dünyası tarafından sert bir dille eleştirilen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan "kararı biz veririz" yanıtı geldi. Haydarpaşa Garı'nda düzenlenen 'New York'tan İstanbul'a Sürdürülebilir Mega Şehirler ve Finansal Merkezler Konferansı'nda konuşan Başçı, Merkez Bankası'nın hem hukuken hem de fiilen bağımsız olduğunu söyledi. Başçı, "Gazeteciler, bankacılar, politikacılar, herkes görüşlerini, eleştirilerini belirtebilir. Merkez Bankası tamamen şeffaftır. Biz herkesi duyarız ve dinleriz. Söylediklerini dikkate alırız. Yedi üye ile karar alırız" dedi. Merkez'in para politikasına yönelik kararları aldığı Para Politikası Kurulu, Erdem Başçı da dahil olmak üzere yedi üyeden oluşuyor.

HAZİRAN AYINDA ENFLASYON DÜŞER
Enflasyonun bu aydan itibaren düşüş göstereceğini kaydeden Başçı, "Enflasyondaki düşüşün haziran verisinden itibaren başlayacağı tahmin ediliyor" diye konuştu. Kredi büyümesinin sürdürülebilir seviyelerde olması gerektiğine dikkat çeken Başçı, kredi büyüme hızının yüzde 15 seviyesine yaklaştığını ve cari işlemler açığındaki iyileşmenin devam etmesini beklediğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN % 4 BÜYÜMESİ İYİ
Erdem Başçı, dünyanın içinde bulunduğu şartlar göz önüne alındığında ve Çin'in yüzde 7 büyüdüğü bir ortamda Türkiye'nin yüzde 4'ün üzerindeki büyümesinin iyi olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de sağlıklı bir finans sektörü ve izlenen ihtiyatlı makroekonomik politikalar, sürdürülebilir büyümeye katkı yapmaya devam ediyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkesi dinler kararı biz veririz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN