Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Irak petrolünden rahatsız oldular'

Giriş Tarihi: 15.6.2014
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye'nin Kuzey Irak petrolünü uluslararası piyasalara çıkarmasından büyük rahatsızlık duyan çevreler olduğunu biliyoruz. IŞİD'in arkasında bu tür niyetleri olanların bulunduğunu tahmin ediyoruz" diye konuştu. Numan Kurtulmuş, yapısal bir sorun olan cari açığın düşürülmesine ilişkin geçen 12 yıl boyunca Türkiye'nin makro ekonomik dengelerini tesis ettiğini ve bunun ülke ekonomisi için önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

ÜRETİM EKSENLİ OLMALIYIZ
Ancak makro dengelerini kuran bir ülkenin çok güçlü bir ekonomi olduğu anlamına gelmediğine dikkati çeken Kurtulmuş, Türkiye'nin ikinci faza geçmesi gerektiğini ve bu fazdaki makro başarıların mikrolarla taçlandırılması gerektiğini vurguladı. Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Türkiye'nin cari açığının ana nedeni enerji ihtiyacımız. Türkiye bütünleşik bir enerji stratejisiyle bunun üstesinden gelebilir. Üretim eksenli ve reel ekonomiyi destekleyen bir Türkiye'ye ihtiyaç var. Bundan sonraki 2023 perspektifimizdeki ana noktamız burasıdır."

ORTA SINIF GÜÇLENMELİ
Kurtulmuş, Türkiye'nin gelmesi gereken yeri şöyle özetledi: "Daha çok üretmeliyiz, daha fazla küresel markalarımız olmalı. Küresel rekabette söz sahibi, Ar-Ge'ye daha fazla pay ayıran ve orta sınıfını daha fazla güçlendiren bir Türkiye olmalıyız. Üretim eksenli ve reel ekonomiyi destekleyen bir Türkiye'ye ihtiyaç var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Irak petrolünden rahatsız oldular'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN