Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomobilin Ar-Ge üssü oluyoruz

Otomotiv yan sanayisi geleceğin otomobillerini Türkiye'de dizayn etmeye başladı. Tasarım ve patentli buluşlarıyla dikkat çeken sektör, bu sayede küresel rakiplerine ihale kaptırmıyor

Giriş Tarihi: 15.7.2014
Türk otomotiv yan sanayi son 5 yılda Ar-Ge teşviklerinin rüzgârını arkasına alarak bin 350 faydalı model ve 250'den fazla patent çıkarmayı başardı. İhracattaki payını da yüzde 14 oranında artıran sektör, adeta otomotiv endüstrisinin dinamosu oldu. Ağrılıklı olarak KOBİ'lerin başını çektiği otomotiv yan sanayinde ortaya çıkan bu potansiyel sektörü dünya markalarının da vazgeçilemezi yaptı. Küresel ligde dev markaların açtığı ihaleleri tasarım ve yenilikçi ürünleriyle kapan şirketler birçok global devin vazgeçilmez partneri oldu. Reel ekonomideki gelişmeleri yakından takip eden SABAH Ekonomi, otomotiv endüstrisinin gizli kahramanlarının başarılarını yerinde inceledi. Plastiğinden, camına koltuğundan, metal aksanlarına kadar otomotiv endüstrisine 3 binden fazla ürün tedarik eden yan sanayiciler geleceğin otomtiv trendlerine de artık yön veriyor. Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle yapılan "Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması"na bu yıl 600'e yakın projenin başvurması da bu potansiyeli ortaya koyuyor. Plastik hammaddeye dayalı aksamlarda dünyaya trend satmayı başaran Farplas da bu firmalar arasında yer alıyor.

PLASTİK OTOMOBİLE HAZIRLIK

20'den fazla otomobil markasına tasarım ve ürün geliştiren şirket, gelecekte tamamen plastik hammaddeye dayalı olarak üretilmesi beklenen otomobiller için şimdiden hazırlık yapıyor.

'BÜTÇENİN YÜZDE 4'ÜNÜ AR-GE'YE AYIRIYORUZ'
Farplas CEO'su Ömer Burhanoğlu, Sanayi Bakanlığı'nın Ar-Ge merkezleri performans değerlendirmesi sonucunda Otomotiv Yan Sanayi dalında birinci olduklarını belirtti. Sadece Ar-Ge'de 75 mühendis istihdam ettikleri bilgisini paylaşan CEO, 2013'te 237 milyon TL ciro elde ettiklerini ifade etti. Burhanoğlu, başarı stratejilerinde öne çıkan başlıca unsurun sistem ortaklığı anlayışı olduğunu anlattı. Farplas, ilk yıllardan itibaren yan sanayinde tasarım sürecini müşterinin fikrinden alarak son ürüne kadar götüren ilk şirket oldu. "Ürün ve tasarım geliştirme kabiliyetimiz yüksek" diyen Burhanoğlu, "Bütçemizin yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye ayırıyoruz. Sadece bugün için değil, geleceğin otomobil dünyasında var olmak için çalışıyoruz. Üretimde trend belirleyen bir şirket olmaya çok yakınız" dedi.

İNOVASYON TURU

Elektrikli minibüs yolda
Hexagon Studio, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'ndan aldığı Ar-Ge desteğiyle hayata geçirdiği elektrikli minibüs projesini görücüye çıkardı. Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu, bugüne kadar 22 tasarım tescili, altı adet yürüyen patent başvurusu yaptıklarını söyledi. Araçlarda İnfotainment sistemini yeniden tasarladıklarını ve dünyanın ilk otomatik 55 mm kalınlığındaki lineer motorlu rampasını geliştirmek için çalıştıklarını anlatan Doğancıoğlu, "Elektrikli minibüs üretimi için yenilikler üzerine çalıştık. Lityum İon Batarya Paketi Tasarımı, Elektrik Motoru Entegrasyonu öne çıkan projeler oldu" dedi.

HAFTANIN FIRSATI

Denny's mf aster franchise veriyor
Dünyada 2 bin 200 restoranı ve 2 milyar dolar cirosu olan Denny's Türkiye'de yayılmak istiyor. Aile restoranı konseptiyle ünlünen Denny's 1953'ten bu yana müşterilerine hizmet veriyor. Son yıllarda büyümesini Amerika dışına çıkaran şirket, Çin, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Meksika, Porto Riko ve Kosta Rika'da faaliyet gösteriyor.

SEKTÖRÜN AR-GE KARNESİ
* Faydalı model-Patent (5 yıl) 1.350
* Ar-Ge mühendisi: 18.500
* Ar-Ge merkezi: 44
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 1102
* Üniversitesyle çalışan KOBİ: 480
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 520
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 1140
* Avrupa Birliği projeleri: 154
* 25 yaş altı girişimci: 185

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomobilin Ar-Ge üssü oluyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN