Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat'ten çiftçiye yapılandırma avantajı

Ziraat Bankası Tarımsal Grup Başkanı Metin Sezici, "Bakanlar Kurulu kararı kapsamında 23 Ağustos 2013 tarihinden 31 Aralık 2014 tarihine kadar ülke genelinde meydana gelen/gelecek tabii afetler sebebiyle, ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören üreticilerin bankamızdan kullanmış olduğu faiz indirimli tarımsal kredi borçları, yüzde 3 faizle vade tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ertelenebilmektedir" dedi.

Giriş Tarihi: 24.7.2014 11:10 Güncelleme Tarihi: 24.7.2014 11:10
Tarım bankacılığının 2014 yılı ilk yarı gerçekleşmeleri, gelecek döneme ilişkin beklentiler ve doğal afetlere karşı borç erteleme imkanları hakkında açıklama yapan Sezici, tarım sektörünün gelişimine paralel olarak bankacılık sektörünün tarımın finansmanına yönelik ilgisinin artarak devam ettiğini anlattı.

Tarım bankacılığı kredi portföy büyüklüğünün 2014 ilk çeyreğinde 37,6 milyar liraya, Ziraat Bankası'nın tarım sektörüne yönelik kullandırdığı kredi büyüklüğünün ise 20,2 milyar liraya ulaştığı bilgisini veren Sezici, tarım bankacılığı kredi portföy büyüklüğünün 2014 yıl sonunda 40 milyar lirayı aşacağını öngördüklerini söyledi.

Sezici, ülkenin ve global piyasaların durumuna göre kredi taleplerinin yoğunluğunun yıllar itibariyle değişmekle birlikte, tarımın finansmanı konulu başvurularda Ziraat Bankası'nın her zaman ilk adres olma konumunu koruyacağını dile getirdi.

Yapılanma ve dönüşüm süreci devam eden Ziraat Bankası'nda tarım sektöründe faaliyet gösteren müşterilerle olan finansal ilişkilerin müşterilerinin faaliyet hacimlerine uygun olarak, doğru zamanda doğru kanallardan sunulacak ürünlerle yürütecek şekilde yeniden yapılandırıldığını ve tarımsal misyonlarının artan bir etkinlikle sürdürüldüğünü ifade etti.

Kuruluşundan bu yana ana misyonu olan tarım sektörünün finansmanını yeni ürün ve hizmetlerle sağlamaya devam eden Ziraat Bankası'nın özellikle son yıllarda tarımsal endüstrinin gelişim ve dönüşümüne öncelikli hedefleri arasında yer verdiklerine dikkati çeken Sezici, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda bankamızca, son yıllarda kapasite artırımına ve ölçek ekonomisine yönelik hamlelere karşın arzu edilen düzeye ulaştırılamayan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerle sanayi kuruluşları arasında organik bağ oluşturarak üretimde standardizasyon, maliyetlerde düşüş, verimlilik artışı ve sürdürülebilirlik sağlayacak finansman modelleri üzerinde çalışılmaktadır. Yaşanan küresel ısınma ve ekonomik krizlere bağlı gıda fiyatlarındaki artışlar, değişen beslenme alışkanlıkları, kaliteli ve güvenilir gıda sağlanmasına yönelik farklılaşan talepler tarım sektörünün stratejik önemini her geçen gün artırmaktadır. Sadece dünya nüfusunun doyurulabilmesi için 2050 yılına kadar tarımsal üretimin yüzde 70 oranında artırılmasının, gelişmekte olan ülkelerde ise bu oranın yüzde 100 seviyesine ulaştırılmasının gerektiği öngörülüyor. Tarım sektörünün gelişimine paralel olarak finansman ihtiyacındaki artış bankaların bu alana odaklanmasına neden olmaktadır. Tarımın finansmanına yönelik faaliyet gösteren aktör sayısı ve kullandırılan kredi tutarıyla ürün çeşitliliği giderek çoğalmaktadır."


"DOĞAL AFET DIŞINDA DA KREDİ BORÇLARINI YAPILANDIRABİLİYORUZ"

Doğal afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin kredi borç ertelemesinin mümkün olup olmadığı konusunda bilgi veren Sezici, banka tarafından tarımsal üretim faaliyetlerinin finansmanı amacıyla Bakanlar Kurulu kararı kapsamında kullandırılmış olan indirimli faizli kredilerin yine Bakanlar Kurulu kararı dahilinde indirimli faizli olarak ertelenebildiğini ifade etti.

Metin Sezici, Bakanlar Kurulu'nun 2014/6355 sayılı kararı kapsamında 23 Ağustos 2013 tarihinden 31 Aralık 2014 tarihine kadar Türkiye genelinde meydana gelen/gelecek tabii afetler sebebiyle, ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer kayıt sistemlerine kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası'ndan kullanmış olduğu faiz indirimli tarımsal kredi borçlarının yüzde 3 faizle vade tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ertelenebildiğini vurguladı.

Üreticilerin kredi borçlarının Bakanlar Kurulu kararı kapsamı dışında ertelenme imkanı konusunda Sezici, "Yaşanan doğal afetler, üreticilerin mağdur olmasına ve ekonomik kayba neden olmuştur. Ziraat Bankası olarak kararda belirtilen şartları taşımayan veya nakit akışı bozulması nedeniyle kredi geri ödemesini vadesinde yapamayan üreticilerin mağduriyetlerini önlemek amacıyla kendi kaynaklarımızla kredi borçlarını yapılandırabilmekteyiz" dedi.

Sezici, Ziraat Bankası'nın sağladığı yapılandırma imkanları hakkında şöyle konuştu:

"Karar kapsamında yalnızca bir yıl süreyle kredi borçları faiz indirimli olarak ertelenebilmektedir. Bu yıl yeterli geliri elde edemeyecek üreticilerimizin gelecek yıl üretime devam edebilmeleri için finansman ihtiyacı oluşmaktadır. Ancak bir yıl sonra borcun tamamının ödenecek olması nedeniyle birçok çiftçimizin borç geri ödeme gücü düşmekte, yeni kredi talepleri değerlendirilememektedir. Yeni kredi taleplerinin karşılanamaması yıl boyunca devamlılık arzeden tarımsal faaliyet için gerekli sermaye ihtiyacını sekteye uğratabilmektedir. Belirtilen sebeplerle üreticilerin kredi borçlarının, Erteleme kararnamesinden yararlanmak yerine bankamız cari mevzuatı kapsamında yapılandırılması; daha uzun ve esnek vade seçenekleri sunulmasının yanı sıra devam eden faaliyetlerinin finansmanına yönelik yeni kredi kullanım imkanı da sağlaması açısından önemli avantajlar sunmaktadır."

Kredi borçlarının Ziraat Bankası tarafından belirlenen tarımsal kredi cari faiz oranları uygulanmak suretiyle, tarımsal üretimden sağlanacak gelirlerle ödenebilir şekilde azami 5 yıla kadar vadelendirilebildiğini söyleyen Sezici, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kredi borçlarını banka mevzuatı kapsamında yapılandırmayı tercih eden üreticilerimiz daha uzun ve esnek vade seçeneklerinden yararlanabilecekleri gibi devam eden faaliyetlerinin finansmanına yönelik yeni kredi kullanma imkanları da göz önüne alındığında karşılaştıkları ekonomik zararları daha rahat telafi edebileceklerdir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat'ten çiftçiye yapılandırma avantajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN