Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralele şok iptal

Giriş Tarihi: 5.8.2014

77 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin ABD ve Paralel Yapı'nın eline geçmesini sağlayacak ihale iptal edildi. TÜBİTAK'ın hazırladığı şartnameye göre, ABD'li firmaya adrese teslim ihale yapılacaktı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, akıllı kimlik kartı ihalesinin iptal edildiğini duyurdu. 4 Ağustos'ta yapılması planlanan ihale, şartnamesi nedeniyle vatandaşın parmak ve damar izinin Paralel Yapı ve ABD'nin eline geçeceği şüphesi yaratmıştı.

ŞARTNAME SIKINTILI
Paralel Yapı'nın bir dönem en etkili olduğu kurumlardan olan TÜBİTAK'ın hazırladığı şartnameyle ihaleye çıkılmıştı. ABD'li firmanın sistemine uygun hazırlanan şartnameyle, 77 milyon vatandaşın biyokimlik verilerine ulaşılması hedeflenmişti. Sözkonusu kartların ihalesi için hazırlanan şartnamenin, geçtiğimiz aylarda görevden alınan Hasan Palaz'ın TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığı döneminde hazırlandığı ifade edilmişti. Paralel yapı mensubu olduğu iddia edilen ve 'kripto telefonların dinlenmesi' başta olmak üzere görev döneminde birçok skandal gerçekleşen Palaz, bir süredir yurtdışında bulunuyor. İptal edilen ihaleye 2012 yılında olduğu gibi bu yıl da şartname nedeniyle yine tek bir firma katılabilecekti. T.C. Kimlik Kartı ihalesi kapsamında her Türk vatandaşının parmak izi, parmak damar izi ve avuç içi damar izi gibi biyometrik veriler ihaleyi kazanan firmanın eline geçecekti. Böylece firma, Türk vatandaşlarının bütün biyometrik verilerine, Türkiye nüfusu hakkında istediği kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşabilecekti. İhale için ismi geçen Gate Elektronik isimli firma üzerinden kritik verilerin ABD'deki firmalara geçebileceği iddiaları gündeme gelmişti. Yetkililer, ihalenin milli bir firmaya verilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

SABAH 19 TEMMUZ'DA HABER YAPMIŞTI
SABAH, 19 Temmuz'da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 4 Ağustos'ta yapacağı ihale şartnamesine dikkat çekmişti. Haberde, vatandaşların özel verilerinin hem Paralel Yapı'nın hem de ABD'nin eline geçme ihtimalini yazmıştı.

GENEL MÜDÜRLÜKTE TOPLANTI YAPILDI
Konunun kamuoyunda tartışmalara neden olmasından sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ihaleyi iptal etti. İhalenin iptal edildiğinin duyulmasıyla birlikte genel müdürlükte de toplantı yapıldı. İptal süreci ve bundan sonra atılacak adımlar Genel Müdür Ahmet Sarıcan ve Genel Müdür Yardımcıları tarafından gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralele şok iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN