Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BMC'ye yeni ortak

Giriş Tarihi: 8.8.2014

TMSF'nin vitrine çıkardığı BMC'yi alan Es Mali Yatırım'a yeni ortak geliyor. Katar Hükümeti ile ortak olan Ethem Sancak, hisselerinin bir kısmını Talip Öztürk'e satıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) nisanda vitrine çıkardığı BMC'ye yeni bir ortak geliyor. 751 milyon liralık teklifle BMC'yi devralan Es Mali Yatırım ve Danışmalık A.Ş.'nin sahibi Ethem Sancak, sahibi olduğu bir kısım hisseleri satma kararı aldı. Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan bilgilere göre BMC'nin yeni sahibi Es Mali Yatırım içindeki Ethem Sancak'a ait yüzde 50'lik hisselerin bir kısmının Talip Öztürk ve Ahmet Öztürk'e devredileceği belirtildi.

YÜZDE 50'Sİ KATAR'IN
300 milyon TL sermayesi bulunan Es Mali Yatırım'ın kalan diğer kısmı ise Katar Hükümeti'ne ait. Haziranda gerçekleşen ortaklıkla Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstri Komitesi, Es Mali Yatırım'ın 150 milyon liralık kısmına iştirak ederek yüzde 50 ortak olmuştu. İhale sonrasında Ethem Sancak, şu anda 680 kişinin çalıştığı BMC'de hedeflerinin bu sayısı 3 bin 600'e ulaştırmak olduğunu kaydetmişti. BMC, ticari araçların yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri'ne taktik tekerlekli araçlar, zırhlı araçlar ve değişik üst yapılı lojistik destek amaçlı araçlar üretiyor. Metro Yatırım Menkul şirketinin yanı sıra Metro Turizm Seyahat firmasının eski ortağı olduğu belirtilen Talip Öztürk ile Ahmet Öztürk'ün Es Mali Yatırım şirketinde ne kadarlık hisse aldığı açıklanmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMC'ye yeni ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN