Rusya ve İran'a ağır darbe

Giriş Tarihi: 9.10.2014 12:46 Güncelleme Tarihi: 9.10.2014 12:55

Suudi Arabistan Petrol Siyasetleri ve Stratejik Beklentiler Merkezi Başkanı Raşid Abanm, Suudi Arabistan'ın, önümüzdeki aylarda Asya ve Kuzey Amerika'da varil başı petrol fiyatını 50-60 dolara indireceğini kaydetti.

Abanmy, son üç ayda 115 dolardan 92 dolara inen ham petrol fiyatının önümüzdeki aylarda daha da ineceğini, Suudi Arabistan'ın bunu Rusya ve İran'a baskı aracı olarak maksatlı yaptığını iddia etti.

İran'ın, Suudi Arabistan'ı Asya piyasalarındaki mezatlarda petrolü ucuza sattığına dair suçlamasının doğru olduğunu, Kuzey Amerika'ya ihraç edilen petrol fiyatında da indirim yaptığını belirtti.

Açıklanan şekliyle bu fiyat indiriminin müşterileri korumak ve yeni müşteriler elde etmeye yönelik olduğunu ancak, kararın arkasında siyasi nedenler olduğunu dile getiren Abanmy, "Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarındaki indiriminin gerisindeki gerçek neden Rusya ve İran'a Suriye konusunda baskı oluşturmak. İran'ın nükleer tesis projesi de bu fiyat indirimindeki nedenlerden biri..." dedi.

Almanya'nın Ukrayna'daki gelişmelerden dolayı Rusya'ya uyguladığı baskı sonucunda bu ülkeye olan ticaretinin yüzde 25'inden vazgeçmek zorunda kaldığını, körfez ülkelerinin de Suriye konusundaki tavrından dolayı Rusya'nın ekonomik kaynaklarına baskı amacıyla petrol fiyatları üzerindeki değişiklikte etkili olabileceğini ifade eden Abanmy, petrol fiyatlarındaki indirimin Rusya ve İran'a etkisinin körfez ülkelerine yapacağından daha fazla olduğunu söyledi.

Raşid Abanmy, petrol fiyatlarının belirlenmesinde OPEC'in kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, petrol üreten ülkeler açısından herhangi bir bağlayıcılığının olmadığını belirtti.


PETROL FİYATLARI DÜŞÜŞ EĞİLİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Petrol fiyatları dünkü ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları sonrası doların değer kaybetmesiyle sınırlı tepki verse düşüş eğilimini devam ettiriyor.

Brent petrolün varil fiyatı dün 27 ayın en düşük seviyesi olan 90,55 dolar seviyesini gördükten sonra Fed toplantı tutanaklarında üyelerin yükselen dolar ve ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri dile getirmesiyle toparlanarak 93 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Bu seviyeyi aşamayan Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda tekrar düşüşe geçerek 91,30 dolardan işlem görüyor.

Fed tutanaklarının ardından dolar endeksinin düşüşe geçmesine karşın petrol fiyatlarının yükseliş çabasının destek bulmadığını aktaran analistler, bunda en önemli etkenin petrol arzına ilişkin tedirginliklerin azalması ve ABD'de artan üretimin olduğunu kaydediyor.

Analistler, Brent petrolün varil fiyatında yukarı yönlü hareketlerde 93,00 ve 96,70 dolar seviyelerinin direnç konumunda olduğunu belirterek, 90,00 ve 88,50 dolar seviyelerinin ise destek olarak izleneceğini kaydediyor.

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı da bugün yatay bir seyir izliyor. Güne 87,67 dolar seviyesinden başlayan WTI, 87,44 dolar seviyesine geriledikten sonra şu anda 87,55 dolar seviyesinden işlem görüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ve İran'a ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN