Etiyopya'dan Türk firmalarına yatırım çağrısı

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Etiyopya'nın büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeli olduğunu belirterek, "Türk firmalarını Etiyopya enerji sektörüne yatırım yapmaya çağırıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 27.10.2014 11:13
Etiyopya'dan Türk firmalarına yatırım çağrısı
Desalegn, Etiyopya hükümetinin, çevreye ve iklime zarar vermediği için yenilenebilir enerji yatırımlarına büyük önem verdiğini söyledi.

Türk hükümetiyle yenilenebilir enerji konusunda fikir birliği içerisinde olduklarını aktaran Desalegn, "Türk firmalarıyla Etiyopya'da özellikle sanayi ve kimya sektörlerinde işbirliğimiz artarak devam ediyor" diye konuştu.

Desalegn, mevcut işbirliğini enerji 27 Ekim 2014 11:05sektörüne de yansıtmak istediklerine işaret ederek, "Birçok Türk şirketini Etiyopya'nın enerji sektörüne yatırıma çağırdık ve söz konusu şirketler bu yatırımlara ilgi gösterdiklerini söylediler" şeklinde konuştu.

Mavi Nil nehri üzerinde birçok baraj yatırımı yapmayı istediklerini belirten Desalegn, bu yatırımlar için Türk firmalarının büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

ELEKTRİĞİN ÇOĞU BARAJLARDAN

Etiyopya elektriğinin yüzde 96'sını Mavi Nil üzerinde yer alan barajlarından üretiyor. Rüzgar ve jeotermal enerjiye de yeni yatırımlar yapan Etiyopya, yatırımların tamamlanmasıyla çevre ülkelere de elektrik ihraç etmeyi planlıyor.

Ülkede ayrıca 428 bin varil petrol ve 880 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Etiyopya'dan Türk firmalarına yatırım çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN