Hong Kong'un altı oligarkı

Hong Kong'un sokaklarındaki ayaklanmalar durulmuyor. Başlıca sebep ise gelir dağılımı. Uzakdoğu'nun altı oligarkı finans ve ticaret merkezi Hong Kong'un gelirini paylaşıyor

Giriş Tarihi: 10.11.2014
Hong Kong'un altı oligarkı
Zengin ile yoksul arasında dünyanın en derin uçurumuna sahip olan Hong Kong'da gösteriler ve iç huzursuzluklar bir türlü dinmiyor. Occupy Central eylemlerinde on binlerce kişi oldukça pahalı hale gelen hayat şartlarını protesto etti. Finansın ve ticaretin merkezlerinden biri olarak gökdelenleriyle parlayan Hong Kong'un gelirini 7.2 milyon nüfus değil altı işadamı paylaşıyor. Rus milyarderler için kullanılan 'oligark' tabirinin bir benzeri de bu Asyalı işadamları için kullanılabilir. Çünkü neredeyse tüm sektörler bu altı oligarkın elinde.

ASYA'NIN EN ZENGİN ADAMI

En büyüğü de Asya'nın en zengin insanı olan 86 yaşındaki Li Ka-shing. 33 milyar dolar serveti olan Li, büyük bir gayrimenkul zengini ama aynı zamanda en büyük süpermarket zinciri, Telekom ve denizcilik firmaları ile liman da kontrolü altında. Ayrıca enerji işler de var. Hong Kong'ta yüksek ev kiraları ve pahalı hayat konusunda bu oligarklar eleştiriliyor. Hong Kong Çin Üniversitesi Profesörü Willy Lam, "Bir düzine oligark tekelci bir yapı oluşturuyor. Hong Kong'da rekabet gerçekten serbest değil" dedi.

Gayrimenkulün %72'si üç firmada
Rekabet yasasının da bulunmadığı Hong Kong'da gayrimenkul sektörünün yüzde 72'si üç firmanın elinde. Son 10 yılda ev fiyatları ikiye katlandı. Gelirde ise neredeyse hiç oynama yok.

Lee Shau-kee, 86 Serveti 21 milyar $

Cheng Yu-tung, 89 Serveti 17 milyar $

Lui Che -woo, 85 Serveti 25 milyar $

Lee Ka-shing, 86 Serveti 33 milyar $

Thomas 62 & Raymond Kwok, 61 Serveti 15.5 milyar $

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hong Kong'un altı oligarkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN