: Felakete hazırlanıyoruz

Giriş Tarihi: 15.11.2014 12:04 Güncelleme Tarihi: 15.11.2014 15:59
Putin: Felakete hazırlanıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir , ülkesinin ndaki düşüş için felaket senaryosuna hazırlandığını belirtti.

Vladimir Putin Rusya'nın petrol fiyatlarındaki düşüş için felaket senaryosuna hazırlandığını belirtirken, 400 milyar dolarlık rezervleri sayesinde bu durumla mücadele edebileceklerini ifade etti.

"PETROLDE FELAKET SENARYOSUNA HAZIRLANIYORUZ"

devlet haber ajansı Tass'a Avustralya'daki G-20 Zirvesi'ne gitmek için hareket etmeden önce verdiği röportajda "Enerji kaynaklarının fiyatlarında 'felaket senaryosu' olarak adlandırılan düşüş de dahil her türlü olasılığı değerlendiriyoruz " dedi.

Merkez bankasının 2015 için yüzde 0 büyüme öngördüğü Rusya ekonomisi, sert düşen ruble ve Ukrayna krizi gerekçesiyle uygulanan yaptırımlar nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Brent petrolü OPEC'in küresel arz fazlası karşısında üretimi azaltmayacağı yönünde işaretler vermesi ile rekor bir düşüş dönemine yaklaşıyor.

ndaki düşüş, bütçe gelirinin yarısına yakınını doğal gaz ve petrolden karşılayan dünyanın en büyük enerji ihracatçısını zor durumda bırakıyor. Bu durum kamu maliyesini zorlayarak Rusya'nın yaptırımlar ile mücadele etme gücünü azaltıyor. Enerji sanayisindeki geliri dahil etmeyen, petrol dışındaki açık ekonomik üretimin yüzde 10'unu aşmış durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin: Felakete hazırlanıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN