Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koşar adım hayırseverlik

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Koşar adım hayırseverlik

Topluma 7 yılda 19 milyonluk yatırım yapan Türkiye Vodafone Vakfı, "Koşuyorsam sebebi var" diyerek yollara düştü. Maratonlarla 2.5 milyon TL'lik bağış toplandı. Vodafone 36'ncı İstanbul Maratonu'nda da 25 bin kişi koşacak

Son yılların sağlıklı ve modern yaşam trendi, toplum yararına bir sportif faaliyette bulunmak. En çok tercih edilen ve yaygın katılımlı olan alan ise maratonlar. Bu alanda dünyanın en büyüğü olarak bilinen ve her yıl 2 milyon kişinin katıldığı New York Maratonu, sadece yaptığı sükseyle değil hem ev sahibi şehre 340 milyon dolarlık katkısı hem de çeşitli sivil toplum kuruluşlarına toplanan bağışla dikkat çekiyor. Geçen yılki maratonda toplanan 80 milyon dolarlık bağış, bunun en büyük kanıtı.

HER KİLOMETRE BİR UMUT
"Bir sebep için koşmak" trendinin Türkiye'de de önemli öncüleri var. Türkiye Vodafone Vakfı da son yıllarda organize ettiği maraton koşularıyla bu gruba girenlerden. Vodafone İstanbul Maratonları'na 2012'de 2 bin, 2013'te ise 3 bin 600 kişi katıldı. Bu sayede toplanan 2.5 milyon liralık bağış ise AÇEV'den Buğday Derneği'ne, TEMA'dan TOG'a kadar birçok STK'ya aktarıldı. Tamamen koşucuların tercihine göre adresini bulan bu bağışlara Vodafone Türkiye yöneticileri ve çalışanlar da katılıyor. Onlar da koştukları her kilometre için bugüne kadar 3 milyon liralık yatırım yapılan ve engelli vatandaşların sosyal gelişimi için faaliyet gösteren Düşler Akademisi'ne bağış yapıyor.

BAĞIŞIN İKİ KATI VODAFONE'DAN
Bugün düzenlenecek 36'ncı Vodafone İstanbul Maratonu'nda Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel de koşacak. Bunun için uzun süredir hazırlık yapan Süel, geçtiğimiz aylarda New York Maratonu'na da katılmıştı. İstanbul Maratonu'na 25 bin kişinin katılmasının beklendiğini anlatan Süel, "Bu rakamla Türkiye'ye halk maratonlarında dünya genelinde birinci lige yükselmiş oluyor" diyor. "Bir sebebi var" sloganıyla yapılan koşuda toplanan her 1 TL bağışa Vodafone Türkiye de 1 TL ekleyecek. Hasan Süel, toplanan paranın önemli bir bölümünü Kaş'ta yapılan Düşler Akademisi Kampı'na ayrılacağını belirterek, "Paranın kalan bölümünü de Düşler Akademisi'nin İstanbul'daki yapılanmasını güçlendirmek için kullanacağız. Hem daha çok engelli yararlanacak hem de hizmetler derinleştirilecek" diyor.

TARİHİ HALİÇ MARATONU'NU YENİDEN CANLANDIRIYOR
Vodafone Türkiye Vakfı, uzun süredir yapılmayan ancak bir dönemlerin en hareketli maraton organizasyonlarından sayılan Haliç Yarı Maratonu'na da isim sponsoru oldu. Maratonu yeniden canlandırdıklarını belirten Hasan Süel, buradan elde edilen geliri başka alanlarda kullanmayı planladıklarının altını çiziyor. Süel, maratonlara katılan koşucuların 50'den fazla STK'ya destek verebildiklerini vurguluyor. Dört kategoriden oluşan Vodafone 36'ncı İstanbul Maratonu'nda toplam 67 kilometre koşulacak. Buna halk yürüyüşü bölümü de eklendiğinde rakam büyüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koşar adım hayırseverlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN