uyardı indirim geldi

, dağıtıcı ve bayi kâr marjında yeni metodolojiye uymayan şirketleri bir yazıyla uyardı. Akşam saatlerinde ise akaryakıt dağıtım şirketleri benzin fiyatlarında 11 kuruş indirime gidildiğini açıkladı

Giriş Tarihi: 18.11.2014
EPDK uyardı indirim geldi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu () akaryakıt dağıtım şirketlerine uyarı yazısı gönderdi. Yazıda, dağıtıcı ve bayi marjlarının mevzuatta belirlenen kriterlere ivedilikle uygun hale getirilmesi gerektiği belirtildi. Petrol Piyasası Kanunu'nun 10'uncu maddesi gereğince daha önce iki defa tavan fiyat uygulamasına gidildiğini hatırlatan kurum, akaryakıt fiyatlarının takibi için bu ay "Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı" alındığı kaydedildi. Yazıda, petrol piyasasındaki fiyatlandırma uygulamalarının incelenmesi sonucunda yurtiçi dağıtıcı ve bayi marjlarının "Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı"nın 3'üncü ve 5'inci maddesinde sayılan kriterlere kıyasla yüksek seyrettiği tespitine yer verilerek, bu durumun hem benzin hem de motorin için geçerli olduğu vurgulandı. Yazıda, motorin fiyatlarında farkın çok daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

FİYAT 11 KURUŞ İNDİ

Yazıda, Türkiye'deki dağıtıcı ve bayi paylarının ikinci tavan fiyat uygulamasının bitmesinden bu yana CIF fiyatlardaki değişimlerle bağlantısız olarak yukarı eğimli hareket ettiği belirtildi. Dağıtıcı ve bayi marjlarının Petrol Piyasası Kanunu 10'uncu maddesi ve "Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı"nda belirlenen kriterlere ivedilikle uygun hale getirilmesi gerektiği belirtildi. EPDK'nın uyarı yazısının hemen ardından akaryakıt dağıtım şirketleri fiyatlarda indirime gitti. Dün gece yarısından geçerli olacak şekilde 11 kuruşluk indirim yapıldığı açıklandı. Buna göre, İstanbul ve Ankara'da 4 TL 75 kuruş olan benzinin litresi, 4 TL 64 kuruşa indi. İndirimden önce 280 TL'ye dolan 60 litrelik depo, artık 270 TL'ye dolacak.

'TÜKETİCİ HAKKINI GÖZETİRİZ'
EPDK Başkanı akaryakıt fiyat oluşumlarında tüketici haklarını gözetiriz piyasayı titizlikle izlediklerini bildirmişti. Yılmaz, dağıtım payını kendilerinin ilan etmeyeğini belirterek, "İngiltere'de 30 kuruş fark varken, bizde 45 kuruş olması doğru mu?" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EPDK uyardı indirim geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN