'Mini Türkiye' kurulacak

Giriş Tarihi: 11.12.2014
'Mini Türkiye' kurulacak

Türkiye, Doğu Afrika'nın giriş kapısı Cibuti'yle Özel Ekonomi Bölgesi anlaşması imzaladı. Bakan Zeybekci, "Türk işadamları kadar, Cibuti de kazanacak" dedi

500 milyonluk Afrika pazarındaki etkinliğini artırmayı hedefleyen Türkiye, bölgeye giriş noktasındaki ülkelere odaklandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 100 kişilik işadamı heyetiyle Doğu Afrika'nın giriş kapısı Cibuti'ye iş seyahati düzenledi. Burada Özel Ekonomi Bölgesi kurulması için iki ülke ekonomi bakanları arasında bir anlaşma imzalandı. Türk işadamları bu anlaşmayla içinde bütün sektörlerin bulunduğu bir özel ekonomi bölgesi inşa edecek. Genişletilebilecek ve 500 hektardan küçük olmayan bir arazi 99 yıllığına Türkiye yararına kiralanacak.

ASKERİ DEĞİL EKONOMİK ÜS
Birçok ülkenin askeri üssünün yer aldığı Cibuti'de düzenlenen işbirliği anlaşmasının imza töreninde konuşan Nihat Zeybekci, "Biz buraya askeri değil, ekonomik üs kurmaya geldik. İki kardeş ülke gibiyiz. Yatırımlardan Türk işadamları kadar Cibuti'nin de kazanmasını istiyoruz. Bölgede kazan-kazan formülüne dayalı işbirliği kuracağız" dedi.

STA ANLAŞMASI İMZALAYALIM
Napolyon'un "Dünya tek bir ülke olsa ve benim olsa İstanbul'u başkent yapardım" sözünü hatırlatan Zeybekci, şunları kaydetti: "Bugün İstanbul gerçekten de dünyanın ekonomi başkentlerinden biri haline geldi. Türkiye sizin de ülkeniz. Sizleri de yatırıma bekliyoruz. Şu anda Cibuti ile Türkiye'nin 100 milyon dolarlık ticaret hacmi var. Bu son derece düşük bir rakam. Cibuti ile bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalayarak rahatlıkla milyar dolarlar seviyesine çıkabiliriz." Bakan Zeybekci'nin verdiği bilgilere göre son 12 yılda Türkiye'nin Afrika'ya olan dış ticaret hacmi 5-6 milyar dolardan 30 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

44 NOKTAYA SEFER
Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) Doğu Afrika Koordinatörü Ersin Eren ise iki ülke ekonomik ilişkilerinin daha iyi bir noktaya taşınması için en kısa zamanda Cibuti-Türkiye İş Konseyi'ni kurmayı planladıklarını söyledi. Ersin Eren, Türkiye'nin 39 Afrika ülkesinde büyükelçiliği olduğunu, THY'nin ise bölgedeki 44 noktaya sefer düzenlediğibilgisini verdi.

BALIKÇILIKTAN İNŞAATA FIRSAT VAR
Cibuti Sanayiden Sorumlu Ekonomi ve Maliye Bakanı İlyas Moussa Dawaleh, Eritre, Etiyopya ve Somali'yle sınır komşusu olan Cibuti'nin Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ne 370 km'lik kıyı şeridi olduğunu söyledi. Dawaleh, 800 bin nüfusa sahip olan Cibuti'de balıkçılık, hayvancılık, yenilenebilir enerji, telekom, inşaat sektörlerinde yatırım fırsatları olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mini Türkiye' kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN