Rusya'daki ruble krizinden tavukçu avantajlı çıkacak

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Rusya'daki ruble krizinden tavukçu avantajlı çıkacak

Rusya'nın Batı'ya uyguladığı gıda ambargosu sonrası rotasını Türkiye'ye kaydırmasıyla sevinen yerli tavukçular ruble krizinden etkilenmedi. Üreticiler, "ABD kotasının Türkiye'ye kaydırılmasını bekliyoruz"

Rusya'nın ABD ve AB ürünlerine yönelik ambargo kararının ardından heyecanlanan ve ihracatını hızla artıran beyaz et sektörü rublenin düşüşünden etkilenmedi. Rusya'nın özellikle gıda fiyatlarının spekülatif etkilerle artmasından çekindiği için boşluğu hızlı şekilde Türkiye'den ithalatla doldurmak istediği belirtiliyor. Rusya'ya uygun fiyatlı tavuk kıyması ihraç ettiklerini, siparişlerde herhangi bir iptal ya da azalma olmadığını dile getiren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, "Biz ihracatımıza devam ediyoruz. Henüz bizi etkileyen bir durum yok. Hatta 2015 hedeflerimizi de tutturacağımızı düşünüyoruz" dedi. Rus tüketicilerin, pazarın sıkıntıya girmesiyle birlikte harcamalarını da kısacağını ve ucuz olan ürünlere kayacaklarını belirten Koca, "Bu noktada Türkiye'den ihraç edilen uygun fiyatlı ürünler daha çok talep edilebilir. Sektör bu durumu avantaja çevirebilir. Bize uygun koşullarda kota sağlanırsa biz de elimizden geleni yaparız" dedi.

150 BİNLİK KOTA TÜRKİYE'YE
Sektörün Rusya ile ABD arasındaki restleşmeden de beklentisi büyük. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan ise özellikle yılbaşından sonra Rusya'ya yapılan ihracatın artacağını dile getirdi. Türkiye'nin Rusya'ya olan ihracatının artarak devam ettiğini kaydeden Kızıltan, "Rusya'nın ABD'ye koyduğu ambargo sonrası 150 bin tonluk kotayı Türkiye'ye kaydırmasını bekliyoruz" dedi. Mudurnu Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Daştan ise Rusya'nın bu sıkıntılı döneminde Türkiye'nin katma değeri yüksek ürün satmasının zor olduğunu ancak halihazırda devam eden 1.5-2 liralık tavuk kıyması ihracatını devam ettireceğini, bunda bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'daki ruble krizinden tavukçu avantajlı çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN