Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abadi: Irak petrolünü Türkiye ihraç edecek

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Abadi: Irak petrolünü Türkiye ihraç edecek

Irak Başbakanı El Abadi, petrolde net mesaj verdi: "Irak petrollerinin Türk topraklarından geçip dünya pazarına açılmasını istiyoruz"

Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin stratejik Türkiye ziyaretinde enerji konusu damga vurdu. Türkiye- Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile basın toplantısı düzenleyen El Abadi, Irak petrollerinin Türk topraklarından geçerek dünya pazarına ihraç edilmesini istediklerini söyledi. Irak Başbakanı Abadi, Türkiye ve Irak'ın egemenliği bağlamında ilişkileri ekonomik, siyasi, ticari, güvenlik ve askeri bütün alanlarda geliştirme arzusu içinde olduklarını belirtti.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
Başbakan Davutoğlu da Irak'la her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek, "Türkiye - Irak ekonomisi birbirini tamamlıyor. Ortak işbirliğinde sonuna kadar kararlıyız" dedi. Kasımda yaptıkları görüşmeler sonrasında Türk firmalarına dönük engellerle ilgili çok kararlı adımlar atıldığını hatırlatan Davutoğlu, iki ülke arasındaki dış ticaretin 2013'te 12 milyar doları, 2014'ün 9 aylık döneminde de 8.9 milyarı aştığını belirtti. Başbakan, ocak ayında karma ekonomik toplantısının Irak'ta gerçekleşeceğini vurguladı. Su konusunda atılacak işbirliği adımlarına hazır olduklarını söyleyen Davutoğlu, konuk başbakana "Türkiye evinizdir" diye seslendi.

1 MİLYON VARİL

Uzun bir süredir Bağdat ile Erbil arasında yaşanan petrol gerilimi, anlaşma ile sonuçlanmıştı. Bu anlaşmayla, Bağdat, Erbil'e bütçeden yüzde 17 pay vermeyi kabul etmişti. Günlük 250 bin varil petrol Türkiye üzerinden ihraç edilmesine karar verilmişti. Kürt Yönetimi gelecek yılın sonunda 1 milyon varillik petrol ihraç etmeyi hedefliyor. Buna karşılık, Bağdat yönetimi de petrol sorunu nedeniyle askıya aldığı kamu harcamalarına tekrar başladı. Maaşların ödenmesi için Kürt bölgesine 500 milyon dolar aktarıldı.

DAVUTOĞLU'NDAN ÖZGÜVEN MESAJI
Sosyal hizmetler kapsamında kamuda istihdam hakkından yararlanacak gençler için düzenlenen kura töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'özgüven' mesajı verdi. Annesini 4 yaşında kaybettiğini hatırlatan Başbakan, "Eğer babamın dirayeti şefkati ve beni büyüten ikinci annemin merhameti olmamış olsaydı belki bende sizin aranızda olacaktım. Sakın ola ki bu zorluklar dolayısıyla kendinizi suçlamayın. Sizin bu zorluklar nedeniyle hiçbir eksiğiniz, kabahatiniz yoktur ve başınızı önünüze eğmenizi gerektiren hiçbir gerekçe yoktur. Başınızı dik tutun" dedi. ATO Kongre Merkezi'nde yapılan törene katılan Başbakan Davutoğlu, "Bütün gençlerimiz hangi geçmişten gelmiş olurlarsa olsunlar, hangi zorluklarla hayatın çilesini çekmiş olurlarsa olsunlar bizim nezdimizde eşittirler ve eşit muamele göreceklerdir" dedi. 2 bin 375 vatandaşın atama için müracat ettiğini belirten Davutoğlu, "Sayının daha fazla olduğunu biliyoruz. Nisana kadar yeniden bir alım yapacağız" diye konuştu. Başbakan sözlerine şöyle devam etti:
GENÇLERE SAHİP ÇIKALIM: Sosyal hayatta gençlerimizin zorlukları aşarak, en kısa sürede ve en doğru yöntemlerle hayata kazandırılması sosyal barış açısından çok büyük önem taşıyor. Toplumumuzun her kesimini bu gençlerimize sahip çıkma anlamında toplumsal duyarlılığı arttırmaya çağırıyorum.
SOSYAL HARCAMALAR: Bütçede sosyal harcamalara 33 milyar TL ayırdık. Sosyal harcamalar 2002'de bu yana 20 misli arttı.
KİMSESİZ DEĞİLSİNİZ: Bugün atanacak gençlerimize sesleniyorum; siz kimsesiz değilsiniz. Sizin kimseniz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Başta ben olmak üzere, bütün devlet kademeleri sizin kimseniz olmak için gece-gündüz çalışacaktır. Tek bir çocuğumuzun kendisini kimsesiz hissetmesine tahammülümüz yoktur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abadi: Irak petrolünü Türkiye ihraç edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN