Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merhumun mevduatı bankada buhar oldu

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Merhumun mevduatı bankada buhar oldu

Yusuf Ocakoğlu'nun 2004'te vefatının ardından banka, varislerine 6.5 bin lira verdi. Ortaya yeni mevduat cüzdanları çıktı. Dava açıldı. Bilirkişiler, en az 2.7 milyonun buhar olduğunu tespit etti

Tarsuslu çiftçi ve gayrimenkul zengini Yusuf Ocakloğlu'nun 2004'te ölmesiyle başlayan olaylar Türk bankacılık ve hukuk tarihine geçecek. Yusuf Ocakoğlu'nun varislerine hesabının bulunduğu İş Bankası Tarsus Şubesi'nden, 'Babanızın hesabında 6 bin 500 lira var' denilerek bu miktar teslim edildi. Ancak merhumun oğlu ve Tarsus CHP İlçe Başkan Yardımcısı Burhan Ocakoğlu, evde babasına ait yeni mevduat cüzdanları ve yatırım defteri buldu.

ÖLÜ ADAM HAVALE YAPTI!
Ayrıca bir de kendilerine hiç sözü edilmeyen kiralık kasa belgesi de ortaya çıktı. Burhan Ocakoğlu, araştırmalarını derinleştirdi ve babası 20 Ocak 2004'te ölmesine rağmen, hesabından 20 Nisan ve 26 Nisan 2004'te yani vefatından 3 ay sonra para hareketlerinin yapıldığını da tespit etti. Bu hareketleri bankanın verdiği dökümle belgelendi. Burhan Ocakoğlu, para hareketleri nedeniyle, 2008 yılında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık, merhum Yusuf Ocakoğlu'nun kardeşi Abdülhamit Ocakoğlu ve merhumla aynı adı taşıyan yeğeni Yusuf Ocakoğlu ile bankada memur olarak görev yaparken emekli olan Edip Halavut hakkında 'Bilişim sistemlerinde dolandırıcılık, özel belgede sahtecilik' suçlarından Mersin 2'nci Ağır Ceza'da 10'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Dava yıllardır devam ediyor. Bankacılık kanalıyla milyonlarca liralık hırsızlığın olduğu iddia edilen olayla ilgili son hazırlanan bilirkişi raporu da iddiaları doğruladı.

BİLİRKİŞİ İDDİALARI DOĞRULADI

30 Ocak 2015'te mahkemeye teslim edilen bilirkişi raporunda, evrakta sahtecilik yapıldığı, 'otokopi' adı verilen ve atılan imzaların alttaki boş kağıtlara da aynı şekilde geçmesini sağlayan özel kağıtlarla, hisse senetlerinin satışı için yazılı sahte emirlerin düzenlendiği tespit edildi. Ocakoğlu, babası öldükten sonra evlerindeki kasadan çok sayıda banka mevduat cüzdanı çıktığını da söyledi. Babasına ait bir yatırım fonu defteri bulduklarını da anlatan Ocakoğlu, "Bu defterdeki hesaplara göre babamın 65 milyon lirası varmış. Bu para bize verilmedi. Bankacılık sistemi içinde kayboldu. Banka yönetiminin bundan nasıl haberi olmaz aklım almıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bu işe el atmalı" dedi. İddialara göre emekli bankacı Edip Halavut'un, hesaplara müdahalesi sonucu paranın şüpheliler Abdülhamit Ocakoğlu ve Yusuf Ocakoğlu'nun açtıkları hesap üzerinden çekildiği öne sürüldü. İşlemler bunlarla da sınırlı kalmadı. İncelemede kiralık kasanın şüpheliler tarafından kullanıldığı, 64 milyon 443 bin işlem adetli kıymetli evrakın YTL'den TL'ye çevriminde, yasal düzenlemelerle aykırı olarak değerinin azaltıldığı iddia edildi.

'KAYBOLAN PARA 100 MİLYON' İDDİASI
Merhum Yusuf Ocakoğlu'nun oğlu Burhan Ocakoğlu, kaybolan para miktarının daha yüksek olduğunu belirtti. Alacak davası da açtıklarını söyleyen Burhan Ocakoğlu, bankadan buharlaştırılan paranın bilirkişi raporuna göre 2 milyon 724 bin lira olduğunu, kendilerinin araştırmasıyla, banka hesaplarında bu şekilde 'uçan' paranın 100 milyon lira olduğunu ileri sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merhumun mevduatı bankada buhar oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN