Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil'de petrol arayacağız

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Kandil Dağı eteklerinde blokları olduğunu, Hindırın ve Çoman sahalarında petrol aranacağını bildirdi

Giriş Tarihi: 3.3.2015
Kandil'de petrol arayacağız
Hafta sonu Dolmabahçe Sarayı'nda PKK'ya silah bırakma çağrısı yapılması enerji sektöründe de büyük beklenti yarattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bağdat ve Kuzey Irak'la yaptığımız sözleşmeler çerçevesinde Kandil Dağı eteklerinde bloklarımız var. Hindırın ve Çoman sahalarında petrol arayacağız" dedi. PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "Kararın 28 Şubat günü deklare edilmesi son derece önemli. Bu işin gerek siyasi, gerekse sosyal boyutları tartışılıyor ve tartışılmaya devam edecek" yorumunu yapan Yıldız, bu çağrının "Türkiye'nin normalleşmesi adına önemli bir katkı olacağına" inandığını söyledi. "Süreçle ilgili, enerji sektörüyle alakalı çok ciddi beklentilerimiz var" diyen Yıldız, şöyle konuştu: "Kayıp-kaçaktan tutun, siyasi baskı yoluyla paralarını ödemeyen, ödeyemeyen vatandaşımızın Türkiye ekonomisine olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu, petrol ve doğalgazda en fazla rezervlerimizin olduğu alan olarak ortaya çıkıyor. Olumsuz siyasi baskının, PKK'nın baskısının kalkmasıyla beraber Türkiye'de daha fazla kaynağa ulaşmış olacağız. Bizim Bağdat'la, Kuzey Irak'la yaptığımız sözleşmeler çerçevesinde Kandil Dağı eteklerinde bloklarımız var. Enerji sektörünün, Kuzey Irak'ın siyasi, sosyal çok büyük faydalarının olmasının ötesinde çözüm süreciyle beraber yeni çalışma alanı olacağına inanıyorum."

KRİTERİ UYMAYAN KAPATILDI
Bakanlık ile Hacettepe Üniversitesi arasında madencilik alanında imzalanan işbirliği protokolü imza töreninde konuşan Yıldız, iş sağlığı ve güvenliği konularında belli kriterleri sağlayamayan işletmelerin kapatıldığını hatırlattı. Yıldız, "Maden işçisi kardeşlerimizden 492'si kapatılan yani çalışılması yasak olan yerlerde hayatlarını kaybettiler. O yüzden bizim hem kanun, hem mevzuat hem de bütün yönleriyle bunu ele almamız gerekiyor" dedi.

DOĞALGAZDA YENİ İNDİRİM OLABİLİR
Rusya'dan alınan yüzde 10.25'lik doğalgaz indiriminin, hampetrolün varil fiyatlarına bağlı olarak doğalgazdan bağımsız gelişen bir indirim olduğunu ifade eden Yıldız, petrolün varil fiyatlarının düşmeye devam etmesi durumunda formüle bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının da düşeceğini belirtti. Yıldız, yeni bir indirim olabileceğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil'de petrol arayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN