Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için geri sayım başladı

Milyonlarca için önümüzdeki hafta görülecek davaya kilitlendi. 17Mart'taki duruşmadan karar çıkarsa maaşlarda 355 liraya kadar artış olacak

Giriş Tarihi: 15.3.2015 11:33 Güncelleme Tarihi: 15.3.2015 13:03
İntibak için geri sayım başladı
Milyonlarca ye yönelik davalarında sona yaklaşıldı. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı yapılması için açılan 2 davadan biri 17 mart Salı günü görülecek. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından Ankara İş Mahkemesi'nde açılan intibak davasının son duruşmasında karar çıkması bekleniyor. Davanın önceki duruşmasında mahkeme, konuyu bilirkişi incelemesine havale etmişti. Eğer bilirkişi raporuyla ilgili bir terslik olmazsa, mahkemenin kararını açıklayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Eğer mahkeme, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak uygulanması gerektiğine karar verirse, milyonlarca emekliye zam yolu açılacak. Kararın ardından intibak için yasal düzenleme yapılması gerekecek. İntibak düzenlemesi ile emekli maaşlarında 50 ila 355 lira arasında artış yapılması söz konusu olacak.

7.5 MİLYON KİŞİ

Yaklaşık 7.5 milyon emekliyi ilgilendiren intibakla ilgili bir diğer davada da karar duruşması 29 Nisan'da yapılacak. İşçi,Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz, açtıkları davanın sonucunda intibak kararı çıkmasını beklediklerini belirterek, "31 Aralık 1999 tarihinde emekli olanlar ilk çıkan intibak yasasından faydalanırken, 1 gün sonra 01.01.2000'de emekli olanlar yararlanamadı. Zam alamadılar. Bu bir çarpıklık, bunu tutanaklarla dile getirdik. Mahkeme de bizi haklı buldu. İntibak çalışması yeniden ele alınacak" dedi.

BAĞKUR FARKI


2000 yılından önce çıkartılan intibak sadece SSK emeklilerini kapsamıştı. Bu durum özellikle Bağ-Kur emeklilerini ve dul yetim maaşı alan yakınlarını mağdur durumda bırakmıştı. Yeni açılan iki intibak davasında kurum ayrımı yapılmıyor. Davalar sonuçlandığında bütün emeklileri kapsayacak bir intibak kararı çıkması bekleniyor. Bu durumda kurumlar arasındaki maaş uçurumları da bir nebze giderilmiş olacak. Bu durumda intibak düzenlemesinden, hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklileri yararlanabilecek.

MAAŞ UÇURUMU GİDERİLECEK

İntibak kararının çıkmasıyla birlikte özellikle eski yeni emekli arasındaki maaşlarda meydana gelen uçurumlar giderilecek. Böylece aynı şartlarda fakat farklı zamanlarda emekli olanların maaşları eşitlenecek. Ayrıca ilk intibağı birkaç günle kaçırıp mağdur olanlar da yararlanabilecek. İlk yapılan intibak düzenlemesinde emeklilere 355 lirayı bulan artışlar yapılmıştı. Emekliler böylece maaşlarındaki haksızlığın giderilmesi imkanına kavuşmuşlardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İntibak için geri sayım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN