Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan ilk yumuşama sinyali

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Yunanistan'dan ilk yumuşama sinyali

240 milyar euroluk borcu nedeniyle AB ve IMF ile kemer sıkma savaşı veren 'dan kreditörlerde güveni sağlamak için reformları erteleyebilecekleri açıklaması geldi

Borç yükü 445 milyar euroyu bulan , AB ve IMF'den aldığı 240 milyar euronun diyetini 6 yıldır kemer sıkarak ödüyor. Geçtiğimiz ocak ayında kemer sıkma önlemlerine karşı vaatleriyle halkın yüzde 36'sının oyunu alan Başbakan Aleksis Çipras ve Maliye Bakanı Yanis Varufakis, iktidarlarının ilk gününden bu yana AB ile kavga ediyor.

BU TÜR ADIMLAR ATABİLİRİZ
Geçen üç aylık süre sonunda ilk yumuşama sinyalleri ise dün geldi. Radikal solcu Maliye Bakanı Yanis Varufakis, seçim vaatleri arasında bulunan bazı söylemlerini erteleyeceklerini belirtti. Bu kararı almalarında kreditörlerin güvenini yeniden inşa etmenin etkili olduğunu da söyleyen Varufakis, "Programımız dört yıllık. Umutlu olmaya devam edeceğiz. Aynı anda bu zaman diliminde verdiğimiz sözleri tutmak için de elimizden geleni yapacağız. Önümüzdeki birkaç ay içinde müzakerelerde partnerlerimize güveni sağlamak için bu tür adımlar atabiliriz" dedi. Varufakis'in bu sözlerinden hemen sonra bir açıklama da Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'dan geldi. Almanya doğumlu Başkan Shulz, Yunanistan'daki radikal sağ ile radikal sol koalisyonun yürümediğini söyledi. Shulz aynı zamanda mart sonuna kadar Yunanistan'da nakit paranın bitebileceğini de ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'dan ilk yumuşama sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN