Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'TL ve yuanla ticaret yapalım'

Çin Komünist Partisi Finans Komitesi Sekreteri Kong, Türkiye ile ulusal paralarla yapılan ticaret hacminin artırılması gerektiğine işaret etti. Kong, "Bu anlamda Türkiye'nin her türlü stratejik ortaklığına açığız" dedi

Giriş Tarihi: 31.3.2015
'TL ve yuanla ticaret yapalım'
Çin'e yatırımın anahtarı olarak bilinen, Çin Komünist Partisi Finans Komitesi Sekreteri Qingwei Kong, SABAH'a konuştu. Ulusal paralarla ticaretin geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Kong, "Her türlü işbirliğine açığız" dedi. Türkiye, Çin ile ulusal para birimleri üzerinden ticaret yapabilmek için 2011'de anlaşma imzaladı. Ancak 4 yılda yuanla ticaret 28 milyon 728 bin dolarla sınırlı kaldı. Yıllık ortalama ticaret 7 milyon dolar civarında seyrediyor. Çin'in ekonomide yükselen yıldızı Şanghay'ı, dünya finans başkenti yapmayı hedeflediklerini aktaran Kong, "Bu amaçla Çin Komünist Partisi altında Şanghay Finansal Çalışmalar Komitesi'ni yapılandırdık. 2020 hedeflerimiz şimdiden belirlenmiş durumda. Öncelikle, Çin para birimi yuanın dünya ticaretindeki dolaşımını artırmak istiyoruz. Bu konuda Türkiye'den gelecek her türlü işbirliğine açığız. Türkiye'nin stratejik iş ortağımız olmasını hedefliyoruz" diye konuştu. İç pazarda, devlet tahvili ve altın başta olmak üzere finans enstrümanlarını çeşitlendirdiklerini anlatan Kong, bu çalışmalarla birlikte Çin finans sektörünün toplam ticari hacminin yüzde 23 artarak, 2014'te 786 trilyon yuana ulaştığını vurguladı. Bu çalışmalara paralel olarak Kong, bazı Türk finans kuruluşların Şanghay'da ofis açtığını, bazılarının ise yatırım hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Kong, özel bankacılık, servet yönetimi, yatırım güvenliği ve sigortacılık gibi alanlarda devletlerin işbirliği içinde olması gerektiğine dikkat çekti.

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

Hem ithalat hem de ihracat hacmiyle Çin, dünya ekonomisinde önemli bir yer tutuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2014'te 27 milyar dolara ulaştığına değinen Kong, 2020 yılı hedefinin ise bu rakamı 100 milyar dolara ulaştırmak olduğunu kaydetti. Şanghay Serbest Ticari Bölgesi'ndeki Türk yatırımcıların sayısını artırmak için her iki ülke arasında düzenlemeler yapılması gerektiğine vurgu yapan Kong, şöyle konuştu: "Ayrıca yuanın uluslararası ticaretteki gücünün artırılması için de Türk girişimcilerinin ve finans kuruluşlarının desteğine açığız. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerde yuan kullanımının faydalarını Türk yatırımcıların görmesini sağlayacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'TL ve yuanla ticaret yapalım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN