İkinci küresel şirket Levent Bey'e nasip olur

Giriş Tarihi: 1.4.2015
İkinci küresel şirket Levent Bey'e nasip olur

Koç Holding'in CEO'su Turgay Durak yerini Levent Veziroğlu'na bıraktı. Görevi boyunca 5 yılda 25 milyarlık yatırıma imza atan Durak, "İkinci küresel şirket Levent Bey'e nasip olur" dedi

Koç Holding'in CEO'su Turgay Durak, dünkü genel kurulla birlikte görevini Arçelik A.Ş.'nin Genel Müdürü Levent Çakıroğlu'na bıraktı. 48 yaşındaki Çakıroğlu, Koç Holding'in şimdiye kadarki en genç CEO'su ünvanını aldı. Genel Kurul öncesinde eski ve yeni CEO gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Turgay Durak, 39 yıldır Koç Topluluğu'nda olmasını "aidiyet" diye açıkladı. Koç Holding, Durak'ın görevde bulunduğu 5 yılda 25 milyar liralık yatırıma imza attı. Durak "keşke yapsaydım dediğiniz bir şey var mı?" sorusuna, şöyle yanıt verdi: "Arçelik gibi bir şirketi daha global arenada çalışır hale getirmek isterdim. Bizim Ford Otosan, TürkTraktör, Tofaş, Otokar gibi sanayi şirketlerimiz üretimlerinin yüzde 70'ini, cirolarının yüzde 65'ini ihraç ediyor. Ama yurtdışında operasyonları olan bir tek Arçelik var. Öyle bir küresel şirketi daha yaratmak inşallah Levent Bey dönemine nasip olacak." Levent Çakıroğlu da "Görevi Turgay Bey'den devralmanın verdiği ilave bir sorumluluk var. Doldurulması zor bir koltuk bırakıyor. Ülkemize yatırım yapmaya, istihdam yaratmaya devam edeceğiz" dedi.

FORD'UN ESKİ BAŞKANI YÖNETİME GİRDİ

Koç Holding'in Genel Kurulu'nda Ford'un eski Dünya Başkanı Jacques Nasser de yönetime girdi. Lübnan doğumlu Nasser, Allianz, BHP Billtion, JP Morgan'da hem yönetici hem de ortak olarak öne çıkıyor. Nasser dışında yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Rahmi M. Koç, Mustafa V. Koç, Temel Atay, Ömer Koç, Semahat Arsel, Ali Koç, Bülent Bulgurlu, John H. McArthur , Heinrich V. Pierer, Peter Denis Sutherland, Kwok King Victor Fung, Muharrem Hilmi Kayhan, Kutsan Çelebican, Mustafa Kemal Olgaç.

AVUSTRALYA ZİYA RETİ
Turgay Durak, aile ziyareti için Avusturalya'ya gideceğini belirterek, "Aileme daha çok vakit ayıracağım. Tüpraş, Ford Otosan, TürkTraktör ve Otokar'da yönetim kurulu üyesi olarak devam etmemi istediler. Emekliliğin yavaş temposuna alışmak için o da bir güzellik oldu" dedi.

KOÇ: 2015'TE YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ
Koç Holding'in 51'inci Olağan Genel Kurulu'nda konuşan yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç ise Türkiye'nin en büyük şirketler topluluğu olduklarını belirterek, "2015'te yeni yatırım projeleri yapmaktan, geliştirmekten geri durmayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci küresel şirket Levent Bey'e nasip olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN