Önce Kadın'la 10 bin kişi eğitilecek

Vodafone, MEB ve Türkiye Bilişim Vakfı'yla proje başlattı. 10 ilde 10 bin kadına girişimcilik ve teknoloji eğitimi verilecek

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Önce Kadın'la 10 bin kişi eğitilecek
Vodafone, kadın istihdamının artırılması için Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı'yla "Girişimde Önce Kadın" projesini hayata geçirmek üzere protokol imzaladı. Projeyle, 10 ilde 10 bin kadına girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitim verilerek, el emeğinin kazanca dönüştürülmesi planlanıyor.

100 DANIŞMAN ÖĞRETMEN

Nisan ayı itibarıyla Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Giresun, İstanbul, İzmir ve Samsun'da önce 100 danışman öğretmen yetiştirilerek kadınlara ulaşılacak. Öğretmenler, 100'er kadına eş zamanlı eğitim verecek. Sertifikalı eğitim olarak tasarlanan ve mayıs sonuna kadar tamamlanması hedeflenen eğitimler kolay anlaşılır ve kısa içerikler barındıracak. Kadınların ürettikleri, özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunulacak. Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, Türkiye'nin bölgesel ve küresel güç olma yolunda belirlediği hedeflerin gerçekleşmesinin, kadınların ekonomiye aktif katılımının artırılmasına bağlı olduğunu belirterek, bu bilinçle projeyi devreye aldıklarını söyledi. Öğüt, "Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında geliştirdiğimiz projelerin odağını kadınlar oluşturuyor. Ulaşmayı hedeflediğimiz 10 bin kadın, alacağı teorik ve uygulamalı bilgilerle hobi olarak başladıkları çalışmayı gelir getirici faaliyete dönüştürecek" dedi.

KOSGEB DESTEK VERECEK
Eğitimler tamamlandıktan sonra ortaya çıkan projeler 'Girişimcilikte önce kadın ödülleri' kapsamında da değerlendirilecek. Başvurular, katılımcıların proje öncesindeki durumları, yaşanan değişimleri ve beklentileri dikkate alınarak değerlendirilecek. Daha sonra danışma kurulu en başarılı 5 kadını belirleyecek. Birinci 10 bin, ikinci 7 bin 500, üçüncü 5 bin TL ödül alacak. İki kişiye de jüri özel ödülü olarak 2 bin TL para verilecek. 300 kadın da KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinden yararlanaacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce Kadın'la 10 bin kişi eğitilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN