Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Formula 1’de Türkiye imzası

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, F1’in yanı sıra dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarındaki lastiklerin üretimi de İzmit’te gerçekleştiriyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:46
Formula 1’de Türkiye imzası
Türk Pirelli, 1.2 milyar TL tutarındaki cirosu, yüzde 60 oranındaki ihracat payı, yaklaşık 2 bin çalışanıyla otomobil, hafif ticari araç, ağır vasıta, motorsporları, kış lastikleri ve Cinturato ailesi gibi yeşil performans olarak da adlandırılan çevre dostu lastiklerin üretimini, ihracatını ve iç piyasa satışını gerçekleştiriyor. Şirket, Türkiye geneline yayılmış 400'ün üzerinde yetkili satıcısı ile tüketicilerine hizmet ediyor. Pirelli Grubu içerisinde önemli bir üretim üssü olan olan İzmit Fabrikası, Türkiye'den yapılan toplam ihracatın yaklaşık yüzde 40'ını gerçekleştiriyor. Türk Pirelli, yıllık 5 milyon 119 bin adetlik ihracatı ve 682 milyon TL'lik ihracat geliriyle ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.

İzmit Kocaeli bölgesinde yer alan 340 bin metrekarelik alana sahip Türk Pirelli Lastikleri Fabrikası, Pirelli Grubu'nun tonaj ve üretim çeşidi bakımından aynı çatı altında üretim yapan en büyük tesisi. Pirelli grubunun en kapsamlı üretim gerçekleştirdiği İzmit Fabrikası, yıllık 7 milyon adetlik lastik üretme kapasitesiyle otomobil, hafif ticari araç, kamyon ve motorsporları ana grupları olmak üzere toplam 675 çeşit lastik üretimini gerçekleştiriyor. Formula 1'in resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, yarışlarda kullanılmak üzere tüm F1 lastiklerininin yanı sıra Ralli, GrandAm, Ferrari Challenge gibi dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarının lastiklerinin üretimi de İzmit fabrikasında gerçekleştiriyor. 40 bini F1 olmak üzere fabrikadan yılda 280 bin adet motorsporları lastik üretimi ve ihracatı gerçekleştiriliyor. Türk Pirelli'nin 1960'da ilk Türk lastik fabrikası olarak kurulduğunu söyleyen Türk Pirelli CEO'su Mete Ekin, İzmit'te üretilen ilk yerli lastiğin 1962'de yollarla buluştuğunu hatırlattı. İzmit Fabrikası'na teknoloji odaklı 20 milyon euroluk yatırım yapacaklarını söyleyen Mete Ekin, lastik sektörü ve Türk ekonomisine değer katmaya devam edeceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Formula 1’de Türkiye imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN