Küresel devler bu icadın peşinde

Giriş Tarihi: 5.5.2015
Küresel devler bu icadın peşinde

Yenilikçi KOBİ Cantek, yapay zeka kullanarak soğutma teknolojilerinde yüzde 70 tasarruf sağladı. Patentle korunan buluş, küresel markaların da radarına girdi

KOBİ'lerin icatları Türkiye sınırlarını aştı. 25 yıldır soğutma teknolojileri üzerine Ar-Ge yapan Cantek, yüzde 70'e yakın tasarruf sağlayan yeni buluşu ile dünyada kendinden söz ettirdi. Makineler arası iletişim ve yapay zeka teknolojileri kullanılarak sağlanan buluş, küresel markaların da radarına girdi. Aralarında dünyaca ünlü perakende devlerinin de bulunduğu birçok şirket, yeni teknolojiyi test etmeye ve kullanmaya başladı. Türkiye'de de 100'den fazla soğuk hava deposu yeni teknolojiye geçiş yaptı. Şimdilik sadece soğuk hava depolarında kullanılan icat, yakın zamanda buzdolabından klimaya kadar tüm soğutma teknolojilerinde yerini almaya başlayacak. Cantek, Octosense adını verdiği buluşunu patentle dünya çapında korumaya aldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, "Sistem Türkiye'deki cari açık sorununa da kendi ölçeğinde önemli bir çözüm sağlıyor" dedi.

AMERİKAN ORDUSUNA SOĞUK TABUT

1991 yılında Makine Mühendisi Can Hakan Karaca tarafından Antalya'da kurulan Cantek'in soğutma sektöründeki buluşları tasarrufla sınırlı değil. Soğutma pazarının yaklaşık yüzde 30'unu elinde bulunduran Cantek, Amerikan ordusuna soğuk tabut, Buckingham Sarayı'nın mutfaklarına soğuk odalar odalar yapıyor. Şirket ayrıca Afrika'da kurduğu tematik kar mekânları ile de kendinden söz ettiriyor.

- İNOVASYON TURU -

İstanbul Üniversitesi inovasyonu konuşacak

İstanbul Üniversitesi 28-30 Mayıs tarihlerinde açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın yapacağı Dünya Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik Konferansı'nı düzenleyecek. Konferansın başkanlığını Prof. Dr. Sefer Şener üstlendi. Organizasyona 100'e yakın ülkeden akademisyen ve iş dünyası temsilcisi katılacak.

Geleceğin Ar-Ge uzmanları için özel konseptli eğitim

Özyeğin Üniversitesi İşletme Enstitüsü, öğrenci adayları ile akademisyenleri buluşturan Tanıtım Günleri'nin ilkini geçtiğimiz hafta İstanbul Swissotel'de düzenledi. İnovasyon ve Ar-Ge konseptli toplantılar 16 Mayıs ve 20 Haziran tarihlerinde tekrarlanacak. Hedef, öğrencileri geleceğin iş dünyasına hazırlamak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel devler bu icadın peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN