Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat Bankası kârlılıkta lider

Ziraat Bankası, ilk çeyrekte 1.1 milyar lira ile sektörün en fazla kâr eden bankası oldu. 271 milyar liraya ulaşan bilançonun yüzde 58'ini krediler oluşturdu. Genel Müdür Hüseyin Aydın, "2 bin şubeli banka olacağız" dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Ziraat Bankası kârlılıkta lider
Ziraat Bankası, geçen yılın ilk çeyreğinde 930 milyon lira olan net kârını, bu yılın aynı döneminde yüzde 18 artırarak 1.1 milyar liraya taşıdı. 2014'te 4 milyar 51 milyon lira ile sektörün en fazla kâr eden bankası olan Ziraat, ilk çeyrekte de bu tahtını korudu. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, güçlü finansal yapısının yanı sıra yenilenen, gelişen ve dinamizm kazanan iş modeli ile bankanın aktif toplamının, kredi ağırlıklı olmak üzere yılın ilk çeyreği itibarıyla yüzde 10 oranında artış kaydederek 271 milyar TL'yi aştığını belirtti.

KREDİLERİN PAYI ARTIYOR

Nakdi kredilerin, ilk çeyrekte yüzde 12 artarak 158 milyar TL'ye ulaştığına dikkat çeken Aydın, "Bireysel kredilerde bu çeyrekte yüzde 6 artış kaydedilmesine karşın kurumsal tarafta yüzde 14 seviyesinde artış gerçekleşti. Ziraat Bankası, önemi gittikçe artmakta olan tarımın, küçük ve orta ölçekli şirketlerin, büyük kurumsal firmaların, altyapı ve enerji alanında büyük projelerin finansmanında önde gelen bankalar arasında yer almayı sürdürüyor. İlk çeyrek sonu itibarıyla krediler, bankamız bilançosunun yüzde 58'inden fazlasını oluşturdu" diye konuştu. Aydın, takipteki kredi rasyosunun yüzde 1.8 ile sektör ortalamasının altındaki seyrini sürdürdüğünü ifade etti. Sadece nakdi değil gayrinakdi kredilerin de geliştirilmesine devam edildiğini ve son bir yıllık dönemde bankanın, döviz kredilerinde dolar bazında yüzde 34 ve gayri nakdi kredilerde ise yüzde 39 artış kaydettiğini ifade eden Hüseyin Aydın, iİlk çeyrek sonu itibarıyla nakdi ve gayrinakdi kredilerin toplamının yaklaşık 205 milyar TL olarak gerçekleştiğini söyledi.

3 AYDA 19 ŞUBE AÇILDI

Türkiye'nin her ilçesinde bir Ziraat Bankası bulunmasını hedeflediklerinin altını çizen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hiçbir bankanın olmadığı ilçelerimiz dahil olmak üzere her yerde müşterilerimize ulaşmak ve finansal ihtiyaçlarını karşılamak, daha fazla sayıda müşterimizin bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak ana yönetim ilkemizdir. Yılın ilk çeyreğinde 19 yeni şube açtık. Mevcut şubelerimizin hizmet kalitesini artırmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz" dedi. Aydın, daha az çalışanı olan butik şubeler ve henüz banka olmayan ilçelerde şubeler açarak orta vadede 2 bin şubeli bir banka olacaklarını söyledi.

YURTDIŞINDA BÜYÜME

Yurtdışında ortaklık veya şube olarak 16 ülkede 84 noktada hizmet verdiklerini hatırlatan Aydın, "Yeni şube ve ortaklıklar ile yaygınlığı artırmayı sürdürüyoruz. Azerbaycan'da Azer-Türk Bank'ta ortaklığımız devam ederken, tamamı bankamıza ait olmak üzere yeni bir bankayı yılın ikinci çeyreği sonunda faaliyete geçireceğiz. Kosova Cumhuriyeti'nde şube, Karadağ Cumhuriyeti'nde ise banka açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

ÖNCE KATILIM BANKASI SONRA GYO
Mayıs sonu itibarıyla, Ziraat Katılım Bankası'nın faaliyete başlamasının ardından gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) için de çalışmaların başlayacağını ifade eden Hüseyin Aydın, "Yurtiçinde ve yurtdışında ülkemizin en yaygın hizmet ağı, geliştirilmekte olan ürün çeşitliliği ve şube dışı kanalları ile hizmet vermekte olan Ziraat Bankası, müşterilerinin her türlü finansal ihtiyaçlarını her yerde etkin şekilde karşılayan bir yapıyı sağlamak konusunda önemli bir mesafe kaydetmiş olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat Bankası kârlılıkta lider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN