Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''nde Türkiye'nin istediği gibi uzlaştık'

anlaşması kapsamında talep edilen 4 konuda Türkiye'nin istediği gibi uzlaşıldı, yarın Belçika'da 4 madde üzerinde mutabakat zaptı imzalanacak. Bu,'Gümrük Birliği' üzerinde bugüne kadar yapılan kapsamlı iyileştirmenin ilk önemli adımı olacak.

Giriş Tarihi: 11.5.2015 15:42 Güncelleme Tarihi: 11.5.2015 15:55
'Gümrük Birliği'nde Türkiye'nin istediği gibi uzlaştık'
, "Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, ihracatçılar için attıkları adımları anlattı.

İhracatçıların şikayet ettiği Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'nun (KKDF) kaldırılmasının çok kısa sürede gerçekleştiğini aktaran Zeybekci, bunun doğrudan mali destek şeklinde faydası olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin AB'den anlaşması konusunda eksikliklerin giderilmesiyle ilgili çeşitli talepleri olduğuna dikkati çeken Zeybekçi, şunları kaydetti:

"AB'nin ilgili komiserlerine, Türkiye olarak taleplerimizi çok açık ve net şekilde dile getirdik. Gümrük Birliği anlaşması güncellenmez ise Gümrük Birliği anlaşmasında bizim taleplerimiz yerine getirilmezse, hele hele Gümrük Birliği ile AB ve ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasını bitirdiğinde Türkiye bunun tarafı değilse; net bir şekilde kendilerine Hükümetimizden aldığımız yetkiyle 'Gümrük Birliği anlaşmamız sürdürülemez hale gelir' diye bildirdik. O andan itibaren AB'nin ilgili komiserleri ve teknik kadrolarıyla defalarca görüştük. 4 konuda Türkiye'nin istediği gibi uzlaştık;

Bir; Türkiye'nin karar alma mekanizmalarında mutlaka yer alması.

İki; AB'nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarına Türkiye'nin otomatik olarak taraf olması.

Üç; Türkiye'nin Gümrük Birliği kapsamındaki ürünlerinin AB içinde serbest dolaşımının önündeki engellerin ve kotaların kaldırılması.

Dört; AB ile Gümrük Birliği kapsamında 1996 yılında kapsam dışında bırakılan hizmetler, kamu alımları ve tarımın görüşmelere dahil edilmesi. Talep ettiğimiz 4 şart da kabul edildi."

Gümrük Birliği anlaşması üzerinde ilk önemli adım

Zeybekci, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Belçika'ya gideceklerini, yarın saat 11.00'de ilgili komiserle söz konusu 4 madde üzerinde mutabakat zaptı imzalayacaklarını belirterek, "Bu, Gümrük Birliği anlaşması üzerinde bugüne kadar ilk defa yapılan kapsamlı iyileştirmenin ilk önemli adımı olacak" dedi.

AB tam üyelik müzakerelerine de kaldıraç etkisi yapacak

Bakan Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşmasında yapılan bu düzeltmenin Türkiye'nin AB tam üyelik müzakerelerine de bir kaldıraç etkisi yapacağını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gümrük Birliği'nde Türkiye'nin istediği gibi uzlaştık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN